Tradycyjne, polskie dania takie jak gołąbki, fasolka po bretońsku czy kapusta zasmażana są wspaniałe w smaku, ale wszystkie powodują pewien mocno wstydliwy problem – wzdęcia i bóle brzucha. W dodatku czasami wzdęcia mogą wam dokuczać, nawet jeśli wcześniej nie zjedliście nic, co mogłoby je powodować. Jak sobie radzić z tym problemem? Poznajcie 5 metod, które pomogą wam przy uporczywych wzdęciach.

Skąd biorą się wzdęcia?

Wzdęcia to po prostu pęcherzyki powietrza uwięzione w przewodzie pokarmowym. Pojawiają się tam z różnych powodów – często w trakcie trawienia pożywienia i jego fermentacji. Wówczas brzuch jest nabrzmiały i może być bolesny w dotyku. Inną przyczyną wzdęć jest połykanie nadmiernych ilości powietrza, na przykład w trakcie jedzenia. Powodem powstawania dużej ilości gazów w przewodzie pokarmowym są także nietolerancje pokarmowe.

Jak poradzić sobie ze wzdęciami?

Jeśli dokuczają wam wzdęcia i nie wiecie jak sobie z nimi poradzić, warto zacząć od zmian w swojej diecie i stylu życia. Jeśli po jakimś czasie wymienione niżej sposoby nie pomogą, warto wybrać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Zobacz także:

  • Zero napojów gazowanychwoda gazowana i kolorowe napoje z bąbelkami to jedna z typowych przyczyn powstawania wzdęć. Gaz zawarty w butelce szybko zmieni się w pęcherzyki powietrza w układzie pokarmowym. Warto więc odstawić takie napoje i zacząć pić wodę niegazowaną, soki i herbatę.
  • Nie spieszcie się z jedzeniem – aerofagia, czyli nadmierne połykanie powietrza, łatwo prowadzi do wzdęć. By tego uniknąć, staracie się jeść powoli.
  • Odstawcie gumę do żucia – żucie gumy wzmaga pracę ślinianek, przez co przełyka się znacznie więcej śliny i połyka sporo powietrza. Ponadto zawarte w gumach do żucia słodziki wpływają negatywnie na pracę jelit.
  • Więcej błonnika w diecie – wzdęcia mogą być też oznaką sygnalizującą problemy waszego organizmu z trawieniem. Dobrze jest więc włączyć do swojej diety produkty bogate w błonnik, który reguluje pracę układu pokarmowego, zwalcza zaparcia i pomaga przy wzdęciach.
  • Mleko roślinne zamiast krowiego – często czynnikiem wywołującym wzdęcia są nietolerancje pokarmowe. Jedną z najczęściej występujących jest nietolerancja laktozy, dlatego jeśli dokuczają wam wzdęcia po wypiciu mleka, zamieńcie mleko krowie na roślinne – na przykład owsiane, ryżowe albo migdałowe.

Czytaj także: