Często ciągłe bóle brzucha i wzdęcia są objawem nietolerancji pokarmowej lub IBS – zespołu jelita drażliwego. To choroba, która dotyka coraz więcej osób, a jej objawy są naprawdę uciążliwe. By je złagodzić, należy wykluczyć niektóre produkty ze swojej diety.

Zespół jelita drażliwego – co to jest?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to jedna z chorób układu pokarmowego. Zamiennie stosuje się nazwę nerwicy jelit ze względu na to, że często choroba jest wywoływana przez nadmierny stres, ale także wielokrotne infekcje układu pokarmowego.

Objawy przy zespole jelita drażliwego

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego to:

  • Biegunka
  • Zaparcia
  • Ból brzucha
  • Wzdęcia
  • Bóle głowy
  • Osłabienie
  • Problemy z koncentracją
  • Niepokój
  • Depresja
  • Rozdrażnienie

Przetworzone jedzenie a wzdęcia

Przy leczeniu zespołu jelita drażliwego bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Część produktów może wzmacniać nieprzyjemne objawy, dlatego należy dowiedzieć się, czego powinno się unikać.

Zobacz także:

Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego koniecznie powinny zrezygnować z jedzenia przetworzonej żywności, czyli np. chipsów, paluszków, płatków śniadaniowych, ciastek, wafelków, batoników, a także konserw mięsnych, pasztetów czy parówek. Przetworzone jedzenie to takie, które zostało poddane obróbce technologicznej, podczas której dodano do żywności barwniki, aromaty czy konserwanty. Wszystkie te składniki mogą podrażniać układ pokarmowy i powodować wzdęcia, dlatego jeśli cierpicie na te objawy, postawcie tylko na świeże jedzenie.

Nabiał i ból brzucha

Kolejnym produktem, który często odpowiada za uciążliwe wzdęcia oraz ból brzucha jest nabiał. Wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy lub nadwrażliwość na ten składnik, co objawia się silnym bólem brzucha, biegunką i wzdęciami. Jeśli podejrzewacie u siebie nietolerancję laktozy, warto wykonać testy alergiczne w tym kierunku. Pamiętajcie, że takich produktów jak nabiał nie powinno się całkowicie wykluczać z diety na własną rękę, ponieważ mogłoby to doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów.

Cukier i słodziki a wzdęcia

Kolejnym produktem, który odpowiada za ból brzucha jest cukier i sztuczne słodziki. Zwłaszcza jedzenie żywności z dużą ilością cukru powoduje silny wzrost poziomu glukozy we krwi, a następnie spadek – prowadzi to do silnego poczucia głodu i napadów obżarstwa, które kończą się bólem brzucha i niejednokrotnie wzdęciami. Podobnie jest ze sztucznymi słodzikami, które wpływają na łaknienie.