jedzenie jakiego nie można łączyć
AdobeStock
Zdrowie

Tych produktów nigdy nie spożywaj razem. Skutki mogą być katastrofalne!

Łączenie pewnych produktów może się naprawdę źle skończyć! Czy zwracasz uwagę na to, co jesz?
Katarzyna Wyborska
listopad 17, 2020

Płatki z mlekiem, mięso z ziemniakami i chleb z masłem. Pewne połączenia produktów od razu same się nasuwają! Aby jedzenie nie było monotonne, chętnie łączymy ze sobą różne składniki. Tak powstają znane połączenia jak oliwa z pomidorami lub łosoś z czosnkiem. Ale wiele z nich może być groźnych dla zdrowia! Sprawdź, czy ty też niewłaściwie łączysz ze sobą produkty!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Hamburger z frytkami

Pewnie dziwisz się widząc te produkty w naszym zestawieniu. W końcu to jedno z najpopularniejszych połączeń! A jednak – popularne nie znaczy zdrowe. Zarówno mięso w hamburgerze, jak i frytki, przygotowywane są w głębokim tłuszczu. Takie potrawy gwałtownie obniżają poziom cukru we krwi, co w efekcie sprawia, że stajemy się bardzo ospałe, zmęczone i bez energii.

Kwaśne owoce ze słodkimi

Nigdy, przenigdy nie powinno się łączyć ze sobą owoców, które są kwaśne i słodkie! Przykładowe połączenie to banan i pomarańcze albo jabłka i rodzynki. Dlaczego? Ponieważ są one bardziej ciężkostrawne dla organizmu i powodują różne nieprzyjemne dolegliwości, jak ból brzucha, odbijanie, zaparcia i wzdęcia.

Mleko i banany

To połączenie jest jednym z najgorszych dla naszego organizmu. Mleko jest ciężkostrawne dla wielu osób z powodu laktozy, której większość z nas nie trawi i już samo jego spożycie w dużych ilościach często powoduje ból brzucha, wzdęcia i biegunkę. Gdy spożywa się je razem z bananem, wówczas dochodzi do uwalniania się toksyn. Te są odpowiedzialne za uczucie ciężkości w żołądku, ospałość i zmęczenie.

Herbata z cytryną

Pewnie czytając to unosisz brwi ze zdziwienia. Jak to, nie można pić herbaty z cytryną? Otóż to! W czarnej herbacie znajduje się glin – to substancja, która nie jest przyswajana przez nasz organizm. Gdy dodamy do naparu plasterek cytryny, wówczas dochodzi do powstania cytrynianu glinu - bardzo niebezpiecznego związku! Czy można jakoś zapobiec jego powstawaniu? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by zawsze przed dodaniem cytryny do herbaty wyjąć z kubka liście!

Za dużo białka na raz

Unikaj jedzenia mięsa z fasolą, jajka z twarogiem i innych produktów zawierających dużo białka. Białko jest ciężkostrawne i gdy dostarczamy je organizmowi w dużych ilościach, wówczas odczuwamy duży spadek energii i zmęczenie.

 

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl

Komentarze