masło
Adobe Stock
Triki kulinarne

Zaskakujące pomysły na wykorzystanie masła. Tego się nie spodziewałaś!

Masło to jeden z produktów, który można znaleźć w każdym Polskim domu. Na co dzień smarujesz nim kanapki i używasz do gotowania. Okazuje się jednak, że poza kuchnią również znajduje zastosowanie.
Weronika Kępa
listopad 27, 2020

Produkty spożywcze mają tak wiele zastosowań, że gdyby chcieć wymienić je wszystkie zabrakłoby doby. W końcu można z nich zrobić nie tylko pyszne posiłki, ale również leki, kosmetyki, a nawet środki do mycia i dezynfekcji powierzchni. Jednym z takich wielozadaniowych produktów jest masło!

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Skrzypiące drzwi

Nie da się ukryć, że skrzypiące drzwi to jeden z najbardziej denerwujących i irytujących odgłosów domowych. Na szczęście temu problemowi można szybko zaradzić. Wystarczy, że nasmarujesz zawiasy masłem lub olejem. Oczywiście możesz do tego również użyć smaru. Ten jednak nie każdy ma pod ręką.

Zakleszczony pierścionek

Po długim, ciężkim i męczącym dniu wiele kobiet zmaga się z tym samym problemem – opuchnięte dłonie i stopy. Taki stan rzeczy sprawia, że bardzo trudno jest ściągnąć z palca ulubiony pierścionek. Na szczęście wystarczy nałożyć trochę masła w okolicach biżuterii. Zawarty w nim tłuszcz sprawi, że bez problemu zdejmiesz obrączkę.

Guma do żucia we włosach

Każdy kto ma dziecko wie, że takie sytuacje to nie wytwór wyobraźni, a bolesna rzeczywistość. Zanim jednak obetniesz córce zapuszczane przez lata włosy, spróbuj usunąć z nich gumę. Wystarczy, że nałożysz na włosy dużą ilość masła i pozostawisz na kilkanaście minut. Zawarte w produkcie tłuszcze powinny ułatwić zdjęcie lepkiej kulki z włosów.

Plama z atramentu

Przy dzieciach w wieku szkolnym atrament wyciekający z długopisów pojawia się niemal wszędzie. Istnieje jednak łatwy sposób na usunięcie go z plastikowych powierzchni. Wystarczy, że posmarujesz plamę masłem, a następnie wystawisz na działanie promieni słonecznych na ok. 24 godziny. Po tym czasie atrament powinien dać się usunąć bez większego problemu.

Zmatowiała skóra

Bynajmniej nie chodzi tutaj o skórę ludzką. Każdy, kto ma w domu skórzaną kanapę, buty, bądź paski z pewnością wie, że te przedmioty potrzebują bardzo dużo uwagi. Niewłaściwie pielęgnowane szybko matowieją i ulegają zniszczeniu. Jednak wystarczy, że raz na jakiś czas posmarujesz je niewielką ilością masła. Dzięki temu szybko odzyskają swój blask.

Komentarze
mleko z czosnkiem na przeziębienie
Adobe Stock
Zdrowie Tak nasze babcie leczyły każde przeziębienie. Składniki na pewno macie w swojej kuchni
Nasze babcie były mistrzyniami w wynajdywaniu domowych sposobów leczenia przeziębień. Przyrządzane przez nie mikstury działały nie tylko przeciwwirusowo i bakteriobójczo, ale również wspomagały odporność.
Weronika Kępa
listopad 27, 2020

Nie od dziś wiadomo, że leczenie domowymi sposobami, oprócz tego, że jest zdrowsze niż chemia zawarta w lekach, to na dodatek często bardziej skuteczne. Choć trudno sobie to wyobrazić, przed laty dostęp do medykamentów był bardziej utrudniony niż dostęp do żywności wydzielanej na kartki. Stąd, autorkami wielu stawiających na nogi mikstur, w tym mleka z czosnkiem i miodem, są oczywiście nasze babcie! Lecznicze mleko Wielu nie ma pojęcia jak cennym produktem jest mleko odzwierzęce. Przede wszystkim napój ten pozytywnie wpływa na rozwój, wzrost i kości. Nie bez powodu mówi się przecież „pij mleko, będziesz wielki”. Jednak produkt ten oferuje o wiele więcej. Wykazuje również właściwości zdrowotne pomocne przy zwalczaniu różnego rodzaju infekcji. Przeciwbakteryjny czosnek Czosnek od wieków uchodzi za roślinę o silnym działaniu przeciwgrzybicznym, przeciwpasożytniczym, ale również przeciwbakteryjnym. Zawarte w nim żelazo, magnez, witaminy B i C, potas, chrom, flawonoidy, a przede wszystkim allicyna, wykazują silne działanie przeciwwirusowe. Jego spożywanie może bowiem pomóc w walce z grypą, a także rotawirusami najczęściej dotykającymi dzieci i niemowlęta. Ponadto, czosnek hamuje proces starzenia, a także wzmacnia naczynia krwionośne. Cenny miód Kto, by się spodziewał, że miód oprócz słodyczy zapewnia również zdrowie! Może niektórym trudno w to uwierzyć, w końcu mówi się, że „gorzki lek najlepiej leczy”. W tym przypadku ta reguła nie znajduje potwierdzenia. Dzięki wielu cennym składnikom bioaktywnym miód wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe. Połączenie wszystkich trzech składników stworzy miksturę, która znakomicie poradzi sobie z każdym przeziębieniem. Bez względu na to, czy...

Przeczytaj