Przyrządzanie żurku na bazie zakwasu z butelki, ma swoje plusy, ale jak to mówią, każdy kij ma dwa końce. Toteż największym mankamentem takiego rozwiązania jest fakt, że zupa może wyjść zdecydowanie zbyt kwaśna. Na szczęście, nie trzeba jej wtedy wylewać, wystarczy dodać 1 składnik.

Jak uratować zbyt kwaśny żurek?

Jeśli wasz żurek okazał się zbyt kwaśny wystarczy, że dodacie do niego odrobinę sody oczyszczonej i całość bardzo dokładnie wymieszacie. Okazuje się bowiem, że soda oczyszczona wspaniale neutralizuje kwas w zakwasie. 

Należy jednak uważać, by z nią nie przesadzić – nawet niewielka ilość znacznie zmienia smak zupy czyniąc ją zdecydowanie bardziej słoną. Dodawajcie jej więc po szczypcie i dopiero później sólcie.

Na tym jednak nie koniec. Smak żurku możecie uratować również przy pomocy odrobiny cukru i większej ilości śmietany. Ten proces może wam jednak zająć zdecydowanie więcej czasu niż dodanie sody oczyszczonej.

Zobacz także:

Przepis na żurek 

Będziecie potrzebować:

  • 500 ml zakwasu żytniego 
  • 2 litrów domowego bulionu
  • 400 gramów białej kiełbasy
  • 100 gramów wędzonego boczku
  • 4 łyżek śmietany 18 proc.
  • 4 ząbków czosnku
  • 6 jajek
  • Przypraw: soli, pieprzu, majeranku

Przygotowanie:

  1. Domowy bulion (pozbawiony już kości i warzyw) umieśćcie w dużym garnku i zagotujcie.
  2. Boczek pokrójcie w kosteczkę, z kolei białą kiełbasę podzielcie na plasterki. Tak przygotowane składniki dodajcie do gorącego bulionu. Całość gotujcie na wolnym ogniu przez ok. 20 minut.
  3. Po upływie tego czasu dodajcie do zupy zakwas. Pamiętajcie jednak, by uprzednio bardzo dokładnie go wymieszać, możecie to zrobić poprzez energiczne potrząsanie. Konieczne jest, by mąka żytnia znajdująca się na jego dnie zmieszała się z płynem.
  4. Czosnek obierzcie z łupin, a następnie przeciśnijcie przez praskę wprost do zupy. Potrawę doprawcie również solą, pieprzem oraz majerankiem i dokładnie wymieszajcie.
  5. Po kilku minutach zdejmijcie garnek z ognia i zahartujcie zupę – do dowolnego naczynia przelejcie ok. trzy chochelki zupy, a następnie wymieszajcie je ze śmietaną. Tak przygotowaną miksturę połączcie z resztą żurku.
  6. Jajka ugotujcie na twardo (w zależności od ich wielkości powinny być gotowe po ok. 8-10 minutach), obierzcie je ze skorupek, podzielcie na ćwiartki i podawajcie razem z żurkiem. 

Smacznego!