nawóz ze skórki od banana
AdobeStock
Newsy

Zróbcie to wieczorem ze skórką od banana. Rano będziecie mieć najlepszy nawóz do kwiatów

Lubicie proste i ekologiczne rozwiązania? Wypróbujcie fantastyczny, domowy nawóz do kwiatów ze skórki od banana!
Katarzyna Wyborska
marzec 17, 2021

Kto by pomyślał, że bananem można nawozić kwiatki! Jak zwykle okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. I do tego ekologiczne! Sprawdźcie, jak łatwo można zrobić domowy nawóz ze skórki od banana.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Właściwości skórki od banana

Pomysł na nawóz z bananów może brzmieć zaskakująco, ale gdy tylko dowiecie się jakie minerały i witaminy znajdują się w skórce od banana, natychmiast przestaniecie się dziwić.

Skóra tych owoców bogata jest w witaminy i minerały, które doskonale odżywiają ziemię i wasze rośliny. Znajdziecie tam m.in.:

  • Potas
  • Siarkę
  • Fosfor
  • Magnez
  • Wapń
  • Kwas krzemowy

Naturalny nawóz do kwiatów ze skórki od banana

By wykorzystać doskonałe właściwości skórki od banana, warto zrobić z niej naturalny nawóz do roślin! Jest ekologiczny, prosty do zrobienia i przede wszystkim bajecznie tani – a właściwie darmowy, jeżeli jesteście miłośnikami bananów. Zamiast wyrzucać skórkę, wykorzystacie ją do zrobienia świetnego nawozu i zaoszczędzicie na środkach do roślin, które można kupić w sklepie.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana?

Wykonanie nawozu jest bardzo proste. Jedyne, czego będziecie potrzebowali, to:

  • Słoik o pojemności 1 litra
  • Dwie skórki od banana
  • Ciepła woda

Świeżo obrane skórki z bananów włóżcie do słoika, zalejcie ciepłą wodą i przykryjcie nakrętką. Nie zakręcajcie jej mocno! Ważne jest, żeby powietrze mogło się dostać do słoika.

Słoik z nawozem należy odstawić przynajmniej na kilka godzin (najlepiej na całą noc) – tyle potrzeba na fermentację skórek. Polecamy jednak pozwolić im fermentować przez co najmniej tydzień, a nawet dwa tygodnie! Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia.

Uwaga – ważny jest umiar. Jeżeli włożycie do słoika za dużo skórek, to konsystencja nawozu zrobi się bardzo gęsta i trzeba go będzie rozcieńczać, by dało się nim podlewać kwiaty. Na słoik o pojemności 1 litra wystarczy 1-2 skórki od banana.

Jak stosować nawóz ze skórki banana?

Tak przygotowany nawóz fantastycznie sprawdza się w przypadku roślin kwitnących, ze względu na wysoką zawartość potasu i fosforu. Nada się także do domowych roślin zielonych, kwiatów balkonowych i róż.

Komentarze