Sezon na szparagi w pełni. Kończy się on jednak równie szybko, jak się zaczyna. Jeśli jeszcze nie jedliście szparagów, polecamy przyrządzenie zupy szparagowej, prostych szparagów zapiekanych, lub szparagów w boczku. Zdecydowanie warto włączyć je do swojego jadłospisu. Niektórzy ludzie (ok. 40 % społeczeństwa) po zjedzeniu szparagów zauważają jednak coś ciekawego…

Co o genach mogą powiedzieć szparagi?

Chodzi o zapach moczu po zjedzeniu szparagów. Niektóre osoby twierdzą, ze niesamowicie cuchnie. Inni nie obserwują takiej zależności. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Chodzi o geny…

Przeprowadzanie poważnych badań naukowych na ten temat na pierwszy rzut oka może wydawać się dość dziwne. Naukowcy jednak bardzo szczegółowo postanowili opracować to zagadnienie. Wykazano, że osoby, które nie czują dziwnego zapachu własnego moczu po zjedzeniu szparagów, nie będą też czuły jej u w moczu innych osób.

Oznacza to, że różnice genetyczne dotyczą tylko i wyłącznie możliwości wykrycia tego zapachu. Osoby, które go nie czują po zjedzeniu szparagów, także mają mocz o specyficznym zapachu, który mogłyby wyczuć jedynie osoby wrażliwe na tą woń.

Zobacz także:

Dlaczego mocz śmierdzi po szparagach ?

Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są geny! Konkretniej, odpowiada za to chromosom 1, zawierający wiele genów z rodziny receptorów węchowych typu 2.

Dziwny zapach moczu powstaje przez zawartość metanotiolu i tioestru S-metylowego. Te związki powstają na skutek oddziaływania enzymów przewodu pokarmowego na kwas asparaginowy, który w dużej ilości zawarty jest w szparagach. Związki te przedostają się do moczu i nadają mu podobno charakterystyczny zapach.

Co ciekawe, ansomia szparagowa, czyli brak zdolności wyczuwania charakterystycznego zapachu w moczu po szparagach, dotyczy ok. 58% mężczyzn i 61,5% kobiet. Miej więcej 40% społeczeństwa odczuwa ten zapach i wie o czym mowa.

Nie ma powodów do zmartwień pod tym względem. Specyficzny zapach moczu w żaden sposób nie szkodzi, a szparagi dalej pozostają bardzo zdrowym produktem zarówno dla osób z ansomią szparagową, jak i tych wyczuwających tę woń. Zawierają miedzy innymi:

  • Zdrowy błonnik
  • Kwas foliowy
  • Wiele minerałów
  • Inne związki biologiczne czynne

Źródło: Markt, Sarah C., et al. "Sniffing out significant “Pee values”: genome wide association study of asparagus anosmia." bmj 355 (2016).