Chcecie, by wasze ogórki rosły jak szalone? Do tego niezbędny jest nawóz. Możecie z łatwością zrobić go w warunkach domowych, wykorzystując w tym celu czerstwy chleb.

Jak zrobić naturalny nawóz do ogórków?

Sekretnym składnikiem nawozu jest zwykły chleb - najlepiej czerstwy. Nawóz pomoże w sytuacji, gdy wasze ogórki słabo rosną przez niedobór witamin i składników naturalnych. Do przygotowania nawozu będziecie potrzebowali poniższych składników:

Składniki:

  • 1 bochenek czerstwego chleba

  • pół wiadra wody

  • 5 ml jodyny 

Przygotowanie:

  1. Wlejcie wodę do wiadra do połowy.

  2. Najpierw pokrójcie chleb na kawałki i zamoczcie w wodzie.

  3. Przykryjcie wiadro i odstawcie na noc.

  4. Po tym czasie odkryjcie pokrywkę i wlejcie do wiadra 5 ml jodyny. Wymieszajcie i odstawcie na 2 godziny.

Już po tym czasie nawóz będzie się nadawał do zastosowania, choć najlepszy będzie po około 4-5 dniach. 

Zobacz także:

Stosowanie nawozu z chleba

Użycie nawozu jest proste i mało skomplikowane. Przed użyciem należy odcedzić roztwór - w końcu nie chcecie pryskać ogórków wodą z kawałkami chleba! Po odcedzeniu nawóz trzeba rozcieńczyć i stosować w proporcji 1 litr nawozu na 10 litrów wody. 

Tak powstałą mieszankę wlejcie do butelki ze spryskiwaczem i wykonajcie oprysk ogórków. Nawóz można stosować raz na dwa tygodnie. Przechowujcie go w chłodnym miejscu - na przykład w lodówce, spiżarni albo w piwnicy. 

Jak działa nawóz chlebowy?

Za dobroczynne działanie nawozu odpowiadają jod oraz drożdże, które znajdują się w chlebie. Jod jest szeroko stosowany w środkach do ochrony roślin ze względu na jego działanie przeciwgrzybicze oraz zapobieganie rozwojowi pleśni i bakterii. Występuje on naturalnie w czarnoziemach, jednak jodu nie da się „zauważyć” w ziemi - i dlatego warto go dostarczać roślinom wraz z nawozem.

Z kolei drożdże zawarte w chlebie doskonale stymulują wzrost roślin - przede wszystkim rozwój systemu korzeniowego oraz ogólny wzrost, dzięki czemu rośliny są w efekcie bardzo okazałe. Ponadto, w drożdżach znajdują substancje takie jak żelazo, aminokwasy, witaminy z grupy B czy węglowodany, które wpływają korzystnie na wzrost roślin i ich owocowanie. 

Źródło: genialne.pl, smakdnia.pl