Zupa pomidorowa na rosole z wczoraj to klasyk, który chyba powoli może się ubiegać o miano polskiej tradycji. W naszych domach nic się nie marnuje, dlatego niezjedzony rosół często bywa wykorzystywany jako baza do kolejnej zupy.

Jednak nie każda z nich nadaje się do gotowania na drobiowym bulionie! Część z nich będzie smakowała wprost okropnie, jeśli użyjecie do nich rosołu. Sprawdźcie, których zup nigdy nie powinno się przyrządzać na bazie rosołu, a do których bulion zdecydowanie pasuje. 

Tych zup nigdy nie róbcie na rosole

W polskich książkach kucharskich znajdziemy wiele przepisów na niezwykle aromatyczne zupy, np. grochową, żurek czy kartoflanka. Ich cechą wspólną jest bardzo wyrazisty smak, który wynika z użytych do nich dodatków. Na przykład grochówka swój aromat zawdzięcza wędzonemu mięsu, na którym powinno się ją gotować, a kartoflanka - smażonym ziemniakom z dodatkiem boczku.

Zobacz także:

Jeżeli wlejecie do nich rosół, czyli wywar z drobiu i warzyw, najprawdopodobniej całkowicie zepsujecie ich wyjątkowy smak. Na rosole absolutnie nie powinno się wobec tego gotować:

  • żurku

  • barszczu białego

  • grochówki

  • wodzionki

  • kartoflanki

  • chłodnika

  • zupy śledziowej

  • zupy owocowej

Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły. Bulion drobiowy do powyższych zup się nie nadaje, ale sytuacja wygląda inaczej, jeśli przyrządzicie bulion wieprzowy. Ten doskonale będzie pasował na przykład do grochówki oraz kwaśnicy i stanie się odpowiednią bazą dla tych zup.

Jakie zupy można przygotować na rosole?

Idealną zupą do ugotowania na rosole jest przede wszystkim uwielbiana przez większość Polaków pomidorowa. Użycie samego przecieru pomidorowego do zrobienia tego dania nie będzie błędem, jednak smak pomidorowej jest o wiele lepszy, gdy ugotuje się ją na rosole drobiowym. Podobnie jest w przypadku krupniku, który dzięki bulionowi natychmiast nabiera wyjątkowego aromatu.

Do ugotowania na bazie rosołu świetnie nadaje się też zupa ogórkowa. Do gotującego się bulionu należy dodać pokrojone ziemniaki, a po około 20 minutach starte ogórki. Tak przygotowaną zupę należy gotować tak długo, aż ziemniaki i ogórki zmiękną. Na koniec trzeba zabielić ją śmietaną, doprawić, dodać sól i pieprz według uznania i gotowe. 

Źródło: gazeta.pl