Pierogi z mięsem, serem, kapustą i grzybami czy owocami. Z tak szerokiego wyboru z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. To farsz jest definicją pierogów. Jego odpowiednio przygotowane nadzienie czyni je jedną z lepszych potraw. Nie bez powodu są uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Niewiele osób jednak wie, że różnica pomiędzy farszem gotowanym a surowym tkwi tylko w jego przyrządzeniu.

Pierogi z farszem

To danie charakteryzuje się możliwością wybrania dowolnego nadzienia. Dzięki temu są tak popularne na całym świecie. Do środka można wybrać takie składniki, jakie tylko komu pasują. Sposób ich przygotowania różni się od kultury, miejsca i obyczajów. Należy jednak rozróżnić, iż pierogów nie przygotowuje się tylko na słono czy słodko, z warzywami czy owocami, mięsne czy wegetariańskie, ale również z farszem surowym bądź wcześniej ugotowanym. To rozbieżność, z której niewiele osób zdawało sobie sprawę. Wbrew pozorom robi gigantyczną różnicę.

Pierogi z całego świata - jakie są rodzaje?

Mimo, iż są uznawane za typowo polskie danie to wiele krajów czy regionów ma swoją formę tej potrawy. Wśród najsłynniejszych można znaleźć, takie jak:

  • chinkali- typowo gruzińskie danie, gotowane pierogi w formie sakiewki z mięsnym i surowym farszem,
  • runsas- to drożdżowe, pieczone i pikantne niemieckie pierogi z nadzieniem z wołowiny i kapusty,
  • mandu- koreańskie pierożki w formie uszek, są nadziane ostrym kimchi,
  • tiropikatia- pochodzą z Grecji, są pieczone i wykonane na cieście filo z serowym wypełnieniem,
  • pielmieni- klasyczne rosyjskie pierogi, nazywane również kołdunami z farszem z wołowiny bądź wołowiny i ziemniaków,
  • cornish pasty- danie pochodzi z Wielkiej Brytanii, to jeden wielki, pieczony pieróg z nadzieniem z wołowiny, ziemniaków oraz cebuli,
  • jaozi- klasyczne chińskie pierożki, są gotowane na parze z farszem z wieprzowiny i kapusty pekińskiej.

Jak widać co kraj, to obyczaj.

Zobacz także:

Różnica pomiędzy gotowanym a surowym nadzieniem

Niewiele osób zwraca na to uwagę, a kwestia tkwi nie tylko w przygotowaniu tego farszu, ale i w lepieniu samych pierogów oraz sposobie ich jedzenia. To kluczowa kwestia, która je różni. Pierogi z surowym nadzieniem lepi się w mniejszej formie, przykładowo uszek bądź sakiewek. Powinny być one do zjedzenia na raz. Natomiast pierogi z wcześniej przygotowanym farszem powinno się lepić w klasyczny sposób, czyli półksiężyce ze zlepionymi brzegami oraz falbanką.