Z pewnością wszyscy świetnie znacie to warzywo. W całości używamy go do kiszenia ogórków, a w formie pasty do jajek, mięs czy sałatek. Chodzi tu o chrzan, który poza swoimi docenianymi walorami smakowymi ma też inne zalety. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że warzywo to (a dokładniej jego korzeń) może wam pomóc z pewnym uciążliwym problemem, a do tego kosztuje grosze. 

Na co pomaga chrzan?

Od lat korzeń chrzanu jest bardzo popularnym produktem w medycynie ludowej ze względu na jego zdolność do łagodzenia bólów stawów. Działania drażniące chrzanu sprawia, że po przyłożeniu go do skóry ta rozgrzewa się, a ból stawów i mięśni zaczyna ustępować.

Okłady z chrzanu pozytywnie wpływają również na obrzęki i poprawiają ruchomość stawów. Poleca się je też przy takich dolegliwościach, jak zapalenie korzonków, a niektórzy stosują też chrzan na bóle głowy. 

Zobacz także:

Prosta receptura na papkę z chrzanu

Wykonanie papki potrzebnej do zrobienia okładów z chrzanu jest banalnie proste. Wystarczy, że weźmiecie pół korzenia tej rośliny i zetrzecie na tarce o malutkich oczkach, a następnie wymieszacie z 3-4 łyżkami wody. Powstałą papkę należy rozsmarować na kawałku gazy i przyłożyć do obolałego miejsca na 5 minut.

Rozgrzewające działanie chrzanu szybko przyniesie ulgę. Jeśli macie wrażliwą skórę, możecie wcześniej posmarować skórę tłuszczem, np. olejem.

Uwaga - przed wykonaniem okładu należy zrobić test na skórze. Nałóżcie niewielką ilość papki i odczekajcie kilka minut. Jeśli pojawi się wysypka, swędzenie i inne objawy typowe dla alergii, przerwijcie stosowanie. 

Inne właściwości chrzanu

Chrzan doskonale wpływa na zdrowie nie tylko w formie okładów. Spożywanie tego warzywa może wam przynieść następujące korzyści:

  • spowolnienie starzenia

  • ulga przy zaparciach i niestrawności

  • lepsze trawienie

  • poprawa krążenia

  • wzmocnienie odporności

Chrzan może też pomóc obniżyć poziom cholesterolu, a do tego działa wspomagająco przy infekcjach górnego układu oddechowego ze względu na swoje działanie wykrztuśne. Niektórzy twierdzą też, że wąchanie roztartego chrzanu pomaga przy zatkanym nosie.