buty
unsplash.com/@new_memel_photography
Newsy

Zima w pełni. Co zrobić, gdy nasze buty przemokną? Wsypcie do nich ten popularny produkt spożywczy i po kłopocie

Temperatury sięgające -20 st. C i chrupiący pod nogami biały puch zachęciły fanów białego szaleństwa do korzystania z uroków zimy. Godziny spędzone w śnieżnych zaspach z pewnością poskutkowały przemoczonymi do cna butami. Zanim się zniszczą, koniecznie wsypcie do nich ten 1 produkt spożywczy.
Weronika Kępa
styczeń 19, 2021

Tak mroźnej zimy w Polsce nie było już od dawna. Niektóre dzieci po raz pierwszy zobaczyły śnieg i skorzystały z jego uroków. Choć stoki narciarskie zostały zamknięte z powodu pandemii, w ostatni weekend ferii nie brakowało osób, które postanowiły wybrać się na sanki czy kulig. Rodziny tłumnie odwiedziły też lasy. Długim spacerom zazwyczaj towarzyszyła wojna na śnieżki i robienie bałwanów. Ach, fajnie było!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co zrobić, gdy buty przemokły?

Niestety, tak intensywnego zakończenia ferii zimowych z pewnością nie wytrzymały wasze buty. Choć przeznaczone na śnieg i mróz, nie są przecież niezniszczalne. Być może zapomnieliście o ich impregnacji? W każdym razie, na pewno wszyscy macie ten sam problem – są mokre i nawet postawione na kaloryferze nie chcą wyschnąć.

Okazuje się, że winowajcą takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj sól, którą zimą posypuje się chodniki i ulice. Ta dostaje się do wnętrza buta wraz z wodą i jest bezpośrednią przyczyną nie tylko ich przemakania, ale również powstających odbarwień i zniekształceń materiału, puszczania szwów oraz rozklejania. 

Chodzenie w niedosuszonych butach może skutkować zgniciem obuwia, ale również skończyć się chorobą. Zanim znowu wyjdziecie w nich na dwór, koniecznie pozbądźcie się zawartej w nich wody. Niepotrzebne wam żadne specjalne detergenty, ani nawet kaloryfer. Wykorzystajcie te domowe sposoby.

Ryż do butów

Nie od dziś wiadomo, że ryż bardzo dobrze wchłania wilgoć. Z powodzeniem możecie go więc wykorzystać do uratowania swoich przemoczonych butów. Wystarczy, że wsypiecie do ich wnętrza łyżkę tego produktu spożywczego i zostawicie na całą noc. Następnego dnia buty będą jak nowe.

Gazeta lub papier

Do wysuszenia waszych butów idealnie sprawdzą się również czarno-biała gazeta lub szary papier toaletowy, tudzież ręcznik papierowy. Wystarczy, że zwiniecie je w kilka kulek i umieścicie we wnętrzu obuwia. Efekt z pewnością pozytywnie was zaskoczy.

Soda oczyszczona

Kiedy wasze buty w końcu staną się suche, możecie mieć z problem z zapachem, który wydobywa się z ich wnętrza. Na szczęście na to również jest sposób. Wystarczy, że umieścicie w nich łyżeczkę sody oczyszczonej. Ta doskonale poradzi sobie z wszelkimi niedogodnościami.

Komentarze