Przez cały maj łąki i trawniki mienią się na zielono i żółto. To zasługa mniszka lekarskiego - dla jednych jest ozdobą, a inni traktują go jak chwast i wyrywają, gdy tylko pojawi się w ogródku. Warto docenić mniszek ze względu na jego właściwości - działa on kojąco na skórę, wspomaga trawienie i nie tylko. Sprawdźcie wszystkie zalety tej rośliny i poznajcie przepis na prostą miksturę z mniszka. 

Właściwości mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski bywa nazywany również mleczem, choć jest to błąd. Mlecz polny to zupełnie inna roślina - jej kwiaty bardzo przypominają mniszka i na tym podobieństwa się kończą. Mlecz ma sztywne, bardzo długie łodygi i ząbkowane, ostre liście. Z kolei łodyga mniszka jest bardzo krótka, za to jego liście rozrastają się licznie na boki w kształt rozety.

Mniszek lekarski od wieków stosuje się jako remedium na trawienie. Roślina ta ma bowiem zdolność do pobudzania wydzielania żółci i soków trawiennych, a także pozytywnie wpływa na pracę trzustki. Okłady z soku mniszka oraz jego liści przyśpieszają gojenie się uszkodzonej skóry, np. na skutek skaleczeń czy zadrapań. 

Zobacz także:

Z mniszka sporządza się też ocet, który działa zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Można go pić, by pobudzić procesy trawienne lub zrobić z niego płukankę do włosów i skóry głowy. W takiej formie mniszek wzmacnia cebulki włosów, a także wygładza je na długości. 

Jak zrobić ocet z mniszka lekarskiego?

Składniki:

  • 3 garści kwiatów mniszka lekarskiego

  • 2 szklanki wody

  • pół szklanki obierek z jabłek

  • 2 łyżki cukru

Przygotowanie:

  1. Obierzcie kwiaty mniszka z płatków. Należy je oderwać i przesypać do słoika.

  2. Do naczynia dodajcie obierki z jabłek. Można też użyć ogryzków.

  3. Wsypcie jeszcze cukier i wlejcie 2 szklanki wody. Lekko przemieszajcie. Pamiętajcie, by zostawić przerwę na ok. 4-5 cm między powierzchnią wody a otworem w słoiku.

  4. Na koniec przykryjcie słoik grubszą warstwą papierowych ręczników, gazą albo ściereczką i zabezpieczcie gumką recepturką.

  5. Odstawcie słoik na miesiąc. Raz dziennie należy delikatnie wymieszać jego zawartość. 

  6. Po miesiącu, gdy ocet będzie już gotowy, odcedźcie go na sitku z obierek i płatków kwiatów. Przelejcie do butelki lub nowego słoika, zakręćcie i odstawcie na kolejny miesiąc. Po tym czasie ocet jest już gotowy. 

Mniszek lekarski - przeciwskazania 

Jak każda roślina, również mniszek lekarski może wywołać pewne działania niepożądane. Nie mogą go stosować osoby cierpiące na choroby nerek, chorobę wrzodową czy nadkwasotę.

Przy przyjmowaniu różnych leków trzeba zachować ostrożność, by nie doszło do interakcji. Nie zapominajmy też o możliwości wystąpienia alergii - jeśli pojawi się zaczerwienienie skóry, wysypka, kaszel czy trudności z oddychaniem, należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej.