kiełbasa
Adobe Stock
Newsy

Zastosujcie ten prosty trik, a kiełbasa zachowa świeżość na dłużej

Wśród Polaków zdecydowanie nie brakuje fanów kiełbasy. Pieczona, smażona, gotowana, wędzona lub świeża – doskonale nadaje się do różnego rodzaju potraw. Jeśli chcecie, by zachowała świeżość co najmniej przez tydzień, koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
Weronika Kępa
styczeń 25, 2021

Eksperci twierdzą, że kiełbasa znajdująca się w naturalnym jelicie, powinna wytrzymać w lodówce przez co najmniej tydzień. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest jej prawidłowe przechowywanie. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak prawidłowo przechowywać kiełbasę?

Ważną rolę odgrywa bowiem nie tylko niska temperatura chłodzenia, ale również opakowanie. Okazuje się, że plastikowe torebki sprzyjają skróceniu terminu przydatności do spożycia produktu. Specjaliści nie mają wątpliwości - kiełbasę lepiej trzymać w papierze!

Jednak lodówka to nie jedyne miejsce, w którym można przechowywać kiełbasę. Równie dobrze możecie ją zawiesić na haku nad kuchenką – jak za starych, dobrych czasów. Tak ususzoną kiełbasę, będziecie mogli jeść przez kolejne kilka tygodni. 

Pamiętajcie jednak, że sklepowym produktom nigdy nie można do końca ufać w kwestii świeżości i terminów przydatności. Pewność zyskacie dopiero, gdy przygotujecie kiełbasę samodzielnie. To dziecinnie proste.

Przepis na domową kiełbasę

Będziecie potrzebować:

 • 4 kilogramów mięsa wieprzowego (3 kg łopatki, karkówki lub szynki i 1 kg boczku)
 • 40 gramów czosnku
 • 500 ml wody
 • 4 metry cienkich jelit wieprzowych
 • Przypraw: 30 gramów soli zwykłej i 30 gramów soli peklowej, 4 łyżeczki mielonego pieprzu, 1 łyżeczka ziaren gorczycy, 1 łyżka suszonego majeranku

Przygotowanie:

 1. Mięso przepuśćcie przez maszynkę do mielenia i umieśćcie w dużej misce. Do tak przygotowanej wieprzowiny dodajcie wszystkie przyprawy – oba rodzaje soli, pieprz, ziarna gorczycy i majeranek. 
 2. Całość dokładnie wyróbcie przy pomocy dłoni pamiętając, by co jakiś czas dolać do masy trochę wody. Kiedy przestanie się kleić do rąk, to znak, że jest gotowa (może wam to zająć nawet 30 minut).
 3. Jelito umieśćcie w niewielkiej misce, zalejcie wodą i odstawcie do namoczenia na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu dokładnie wypłuczcie je pod bieżącą wodą.
 4. W maszynce do mielenia zmieńcie końcówkę na podłużną, a następnie naciągnijcie na nią jelito - na jego końcu zróbcie supełek. Do urządzenia włóżcie pierwszą porcję mięsa i zacznijcie kręcić wajchą, trzymając drugą ręką jelito, tak by się nie zsunęło. 
 5. Kiedy już nabijecie pierwsze 15 cm mięsa obkręćcie jelito kilkukrotnie wokół własnej osi i zacznijcie robić kolejną kiełbaskę. Gdy dojdziecie do końca jelita zróbcie na nim kolejny supeł.
 6. Tak przygotowane kiełbaski odstawcie do obeschnięcia na ok. 1 godzinę. Po upływie tego czasu umieśćcie przysmak w wodzie o temperaturze ok. 75 st. C i parzcie przez 30 minut.

Gotowe!

Komentarze