Idealny rosół nie może się obejść bez dobrej jakości drobiu, warzyw i naturalnych przypraw. Jednym z ziół, które powinno się dodawać do tej zupy jest lubczyk, który nadaje bulionom wyjątkowego aromatu i smaku.

Można kupić suszony lubczyk lub świeży, jednak nie wszędzie jest on łatwo dostępny. W maju pogoda sprzyja, dlatego to idealny czas na to, by posadzić własny lubczyk na balkonie. Sprawdźcie, jak to zrobić. 

Jak uprawiać lubczyk na balkonie?

Uprawa lubczyku jest stosunkowo prosta, nawet na balkonie. Roślina ta wymaga żyznej ziemi - najlepsze będzie dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoże o pH między 6 i 7. Należy go podlewać regularnie, ale nie można przesadzić - zarówno w jedną, jak i drugą stronę.

Zobacz także:

Lubczyku nie wolno przelewać, dlatego podlewajcie go wtedy, gdy ziemia zaczyna lekko przesychać. Trzeba pilnować, by doniczka nie wyschła za bardzo, ponieważ wtedy roślina będzie gorzej rosła. Pamiętajcie o tym szczególnie w trakcie upałów.

Stanowisko dla lubczyka

Lubczyk nie jest rośliną bardzo wymagającą jeśli chodzi o stanowisko. Powinien mieć jasno i ciepło, dlatego najlepszym miejscem na uprawę tej rośliny jest słoneczny balkon.

Słońce nie musi jednak tam świecić przez cały dzień - lubczyk będzie się dobrze czuł także w jasnym cieniu. To dobra alternatywa dla osób, które nie mają głowy do codziennego podlewania. 

Lubczyk w doniczce na balkonie

Uprawiany na balkonie lubczyk nie będzie tak okazały jak ten rosnący w ogrodzie, jednak wystarczy, by z powodzeniem stosować go w kuchni. Zastosujcie się do tych porad:

  • wybierzcie dużą doniczkę - im większa, tym bardziej rozrośnie się lubczyk (korzenie będą miały więcej miejsca).

  • na dno doniczki wsypcie keramzyt, kamienie, potłuczoną ceramikę czy inną warstwę drenażu.

  • zastosujcie ziemię uniwersalną wymieszaną z próchnicą i gliną.

  • co dwa tygodnie zastosujcie nawóz, by lubczyk lepiej rósł.

Ponieważ lubczyk jest rośliną wieloletnią, można go przezimować na balkonie. W tym celu, gdy przyjdą już chłodne dni, owińcie doniczkę izolacją z włókniny. Gdy przyjdzie wiosna, znów będziecie się mogli cieszyć lubczykiem z własnego balkonu. 

Źródło: twojogrodek.pl