Zapomnijcie o plamach soli na zimowych butach. Wystarczą 2 składniki z kuchni, by się ich pozbyć
AdobeStock
Newsy

Zapomnijcie o plamach soli na zimowych butach. Wystarczą 2 składniki z kuchni, by się ich pozbyć

Nie lekceważcie zabrudzeń od soli na waszych zimowych butach. Jeśli je zignorujecie, nieestetyczne plamy mogą już na nich zostać na stałe. By temu zapobiec, umyjcie buty tą domową mieszanką.

Zimą ulice i chodniki wysypuje się solą, by w ten sposób walczyć z niebezpiecznym lodem. Uratuje to nas przed skręceniem kostki, ale co z butami? Te po sezonie zimowym nie raz są w opłakanym stanie. Zniszczone przez wilgoć, ciągle zmiany temperatur i sól mogą być nie do odratowania.

Mowa tutaj przede wszystkim o nieestetycznych plamach z soli. Należy je usuwać na bieżąco, co pozwoli utrzymać buty w dobrej kondycji, by mogły wam służyć jak najdłużej. Sprawdźcie, jak łatwym i domowym sposobem można wyczyścić obuwie z soli. 

Jak oczyścić buty z soli?

Zarówno w domowych porządkach, jak i przy czyszczeniu obuwia, waszym sprzymierzeńcem będzie ocet. Nie można go jednak stosować bezpośrednio na delikatny materiał butów - kwas mógłby go uszkodzić. W tym celu, należy sporządzić roztwór z octu i wody. Wlejcie do miski 1 szklankę wody oraz 1 łyżkę octu i wymieszajcie. Jeśli potrzebujecie więcej mikstury do czyszczenia, to zwiększcie odpowiednio ilość, np. do 2 szklanek wody i 2 łyżek octu. 

Następnie zanurzcie w takiej mieszance ściereczkę lub gąbkę, odciśnijcie i przetrzyjcie plamy z soli na butach. Zostawcie do wyschnięcia. Jeżeli są to skórzane buty, po wyschnięciu usuńcie resztę zabrudzeń i użyjcie pasty do butów. Uważajcie, by nie stawiać schnącego obuwia blisko gorącego kaloryfera. Wysoka temperatura może uszkodzić skórę lub klej, który spaja buty. 

Zobacz także
Wrzućcie do butów ten kuchenny odpad, a po krępującym zapachu nie będzie śladu

Wrzućcie do butów ten kuchenny odpad, a po krępującym zapachu nie będzie śladu

Weźcie ziemniaka i potrzyjcie nim buty. Efekt was zaskoczy

Weźcie ziemniaka i potrzyjcie nim buty. Efekt was zaskoczy

Jak dbać o buty zimą?

Regularne czyszczenie butów z soli to nie wszystko. Zimą trzeba o nie dbać ze szczególną troską. Pamiętajcie o tych zasadach:

  • Delikatne czyszczenie - absolutnie nie wolno butów szorować. Zwłaszcza tych wykonanych ze skóry. Do usuwania zabrudzeń użyjcie gładkiej strony gąbki lub ściereczki.

  • Pastowanie - w przypadku butów skórzanych, konserwacja skóry jest niezbędna do tego, by służyły jak najdłużej. Pozwala to zapobiec pęknięciom i marszczeniu skóry. 

  • Suszenie butów - gdy obuwie przemoknie od śniegu lub deszczu, koniecznie odstawcie je na co najmniej jeden dzień, by wyschło. Nie stawiajcie butów zbyt blisko kaloryfera. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wsypcie łyżeczkę tego proszku do butów i zapomnijcie o brzydkim zapachu. Wszystko jest w kuchni
AdobeStock
Newsy
Wsypcie łyżeczkę tego proszku do butów i zapomnijcie o brzydkim zapachu. Wszystko jest w kuchni
Problem z nieprzyjemnie pachnącymi butami? Ten kuchenny składnik szybko sobie z tym poradzi.

Wstydliwy i uciążliwy problem, jakim są niezbyt przyjemnie pachnące stopy, może prowadzić do niezręcznych sytuacji - na przykład w odwiedzinach, gdy trzeba przy wszystkich ściągnąć buty. Czasami zapach nie wynika z braku higieny czy problemu ze skórą na stopach. Długo noszone, rzadko wietrzone buty wykonane ze sztucznych materiałów w końcu zaczynają brzydko pachnieć. Sprawdźcie, jak z pomocą proszku używanego na co dzień w kuchni możecie sobie poradzić z tym uciążliwym problemem. Soda oczyszczona na brzydki zapach z butów Domowym i skutecznym sposobem na nieprzyjemny zapach obuwia jest zwykła soda oczyszczona. Pochłania ona wilgoć, która często odpowiada za „aromat” butów oraz zapach.  Jak zastosować ten sposób? Jeśli wasze buty są sznurowane, wyjmijcie z nich sznurówki i odchylcie język, by buty mogły oddychać. Wsypcie do nich po łyżeczce sody oczyszczonej i odstawcie na dobę lub dwie. Po tym czasie wysypcie proszek i gotowe! Sposoby na brzydki zapach w butach W podobny sposób można użyć fusów po kawie oraz soli. Jeżeli te triki nie dadzą sobie rady z zapachem butów, włóżcie je do zamrażarki - to pomoże pozbyć się zapachu. Nie polecamy prać obuwia w pralce, ponieważ może się ono bardzo zniszczyć. Nawet obuwie sportowe od najlepszych marek jest produkowane z użyciem klejów, które pod wpływem wody i proszku do prania, niszczą się i w konsekwencji buty mogą się wam po prostu rozpaść. Natomiast butów skórzanych nigdy nie wrzucajcie do pralki! Skóra nie znosi długiego moczenia w wodzie oraz detergentów używanych do prania.  Skąd bierze się brzydki zapach obuwia? Buty pachną nieprzyjemnie najczęściej z powodu bakterii i grzybów znajdujących się na stopach. Jeżeli nosicie nieoddychające obuwie ze sztucznych materiałów, wasze stopy o wiele bardziej się pocą. Duża wilgoć to idealne środowisko dla...

Jak uratować przepocone buty? Połączcie te 2 kuchenne składniki, a szybko pozbędziecie się smrodku
Flickr
Newsy
Jak uratować przepocone buty? Połączcie te 2 kuchenne składniki, a szybko pozbędziecie się smrodku
Przepocone buty to problem wielu osób. Już jedna para obuwia może zepsuć zapach w całym mieszkaniu. Zobaczcie, jak sobie poradzić domowym sposobem z tym śmierdzącym ambarasem.

Nogi się pocą. Nie pachną wówczas jak kwiatki na łące, tylko wydzielają mniej lub bardziej nieprzyjemny aromat, który przenika do skarpet i butów. O ile skarpety możecie wrzucić po użyciu do pralki, o tyle buty lądują tam niezwykle rzadko.  Dlaczego buty zaczynają brzydko pachnieć?  Brzydki zapach z butów nie zawsze oznacza, że nie zmieniacie skarpetek i nie myjecie nóg. Wystarczy, że przywiązaliście się do jednej pary obuwia i chodzicie w niej nagminnie. Jeżeli buty nie odpoczywają, to się przepacają.   Ważną kwestią w temacie brzydkich, obuwniczych zapachów są naturalne predyspozycje do pocenia się nóg. Jeżeli cierpicie na nadpotliwość stóp, to z pewnością dość szybko doświadczycie tzw. smrodku z waszych butów. Podobnie sprawa się ma w przypadku obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów. W takich trampkach czy czółenkach nogi nie oddychają i szybciej się pocą.  Kwasek cytrynowy i sól zwalczą brzydki zapach i bakterie  Kilka łyżek soli i kilka łyżek kwasku cytrynowego stworzy mieszankę, która wchłonie wilgoć i zneutralizuje bakterie oraz grzyby, czyli podstawę smrodku.  Wsypcie tę mieszankę do butów i dajcie jej czas na działanie, a następnie dokładnie wyczyśćcie ich wnętrze. Możecie również przygotować wodny roztwór soli i kwasku cytrynowego i taką pastą natrzeć środek schodzonych tenisówek, po czym uprać je w pralce lub misce.  Inne sposoby na przepocone buty  Soda oczyszczona to znany sposób na zawilgocenie. Wystarczy wsypać ją do wnętrza obuwia i odczekać kilka godzin, a następnie wytrzepać dokładnie buty.   Właściwości pochłaniające wilgoć wykazują również inne produkty, które macie w domu, np. ryż lub żwirek dla kota. Stosuje się je podobnie, jak sodę oczyszczoną.  Dobrą absorpcją potu wykazuje się...

Obuwie sportowe nieestetycznie żółknie? Wyczyścicie je z pomocą domowej mikstury
AdobeStock
Newsy
Obuwie sportowe brzydko żółknie? Wyczyścicie je z pomocą tej mikstury. Składniki macie w kuchni
Nie łamcie się, jeśli na białych butach pojawiły się żółte plamy. Obuwie można jeszcze uratować tanim kosztem składnikami z kuchni.

Sportowe buty w białym kolorze już od dobrych kilku sezonów nie tracą na popularności. Pasują praktycznie do wszystkiego, ale niestety posiadają jedną zasadniczą wadę - bardzo łatwo się brudzą, a z czasem mogą zacząć żółknąć.  O ile z brudem można sobie łatwo poradzić, z żółknięciem może być większy kłopot. Ale i na to są sprawdzone, domowe sposoby. Przekonajcie się, jak łatwo można wyczyścić żółte przebarwienia na sportowych butach.  Dlaczego białe buty żółkną? Problem nieestetycznych, żółtych plam i przebarwień dotyczy najczęściej trampek, których biała podeszwa jest wykonana z gumy. Powody żółknięcia są różne - to może być: oddziaływanie promieni słonecznych na materiał wyciek kleju użytego w produkcji obuwia zabrudzenia wynikające z użytkowania kontakt materiału z potem Nie wszystkie te przyczyny są możliwe do uniknięcia. W końcu to buty są dla nas, a nie my dla butów i pewnie mało kto wyobraża sobie wychodzenie na zewnątrz w ulubionych, białych trampkach tylko nocą lub w pochmurne dni, by uniknąć słońca. Plamy i zabrudzenia pojawią się na butach prędzej czy później, dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie je czyścić.  Jak wyczyścić zżółknięte trampki? Najlepszym sposobem na pozbycie się żółtych plam na białym obuwiu sportowym jest wykorzystanie mikstury z octu i sody oczyszczonej. Oba te składniki należy wymieszać ze sobą w proporcji 1:1, a następnie za pomocą szczoteczki do zębów wyszorować zżółknięte miejsca. Jeżeli obawiacie się działania octu, możecie zastąpić go wodą. Po wyszorowaniu nie spłukujcie mikstury od razu - zostawcie ją na kilka chwil, by mogła zadziałać. Następnie spłuszcie wodą i zostawcie do wyschnięcia.  Innym sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie zżółkniętych butów jest...

Zamiast do kubka, wlejcie ją do miski i zanurzcie stopy. Pomoże na nadmierną potliwość
AdobeStock
Newsy
Zamiast do kubka, wlejcie ją do miski i zanurzcie stopy. Pomoże na nadmierną potliwość
Wystarczy jeden kuchenny produkt, by szybko poradzić sobie z tym problemem.

Przy tak wysokich temperaturach na zewnątrz, problem obficie pocących się stóp jeszcze mocniej daje się we znaki. Sprawdźcie, w jaki sposób złagodzić te objawy.  Dlaczego stopy nadmiernie się pocą? Powodów nadmiernego pocenia się stóp jest bardzo wiele. A im cieplej się robi, tym ten problem bardziej daje się we znaki.  Jeżeli nie cierpicie na choroby przewlekłe, wasze stopy mogą się zbyt obficie pocić ze względu na niewłaściwe obuwie oraz skarpetki. Buty wykonane ze sztucznych materiałów uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza, a w efekcie stopy zaczynają się pocić. To samo dzieje się w przypadku noszenia skarpet, w których zawartość bawełny jest niska. Należy zmienić buty na oddychające (najlepiej wykonane ze skóry) oraz wymienić skarpetki na takie, które są wykonane w co najmniej 95% z bawełny.  Przyczyna może też leżeć w chorobach, a nawet w waszych genach. Nadmiernie pocące się stopy to objaw m.in. cukrzycy i zaburzeń hormonalnych. Może to być też oznaka wzmożonego stresu. Stopy bowiem, tak jak każda inna część ciała, pocą się, gdy temperatura robi się zbyt wysoka. Nie powinny jednak pocić się nadmiernie, dlatego taki objaw może wzbudzać zaniepokojenie.  Jak ograniczyć potliwość stóp? W zmniejszeniu potliwości stóp pomoże zastosowanie się do tych rad: noście przewiewne obuwie i skarpetki dostosowujcie ubranie do pogody (nie zakładajcie pełnych, ciężkich butów w upał) dbajcie o codzienną higienę stóp regularnie usuwajcie zrogowaciały naskórek ze stóp Herbata na nadmierną potliwość stóp Jednym z domowych i naturalnych sposobów na obficie pocące się stopy jest zwykła, czarna herbata. I wcale nie trzeba jej pić! Należy do dzbanka wsypać dwie łyżki czarnej herbaty, zalać je wrzątkiem i parzyć przez kilkanaście minut....