Kapusta z grochem to jedno z tradycyjnych dań, które co roku przyrządza się w wielu domach na Wigilię. Zwyczaj ten jest bardzo stary - gdy w Europie jeszcze nikt nie słyszał o ziemniakach, w Polsce jadano duże ilości kaszy, roślin strączkowych i właśnie kapusty. Były to tanie i sycące składniki, dlatego ich popularność nie powinna nikogo dziwić.

Od święta przyrządzano kapustę z grochem oraz okrasą w postaci słoniny, smalcu lub oleju. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i wciąż danie to ląduje w święta na wielu polskich stołach. Jego przygotowanie może być dość czasochłonne ze względu na groch, ale spokojnie - wiemy, jak skrócić ten czas. 

Jak szybko zmiękczyć groch?

Sposobem na szybsze zmiękczenie grochu do kapusty jest jego ugotowanie w wodzie z dodatkiem soli. Wystarczy zalać groch zimną wodą, wsypać sól i zagotować. Następnie, groch powinno się gotować od 30 do maksymalnie 60 minut, cały czas przy tym mieszając, ponieważ może się łatwo przypalić do garnka. Dobrze jest także doprawić wówczas nienamaczany wcześniej groch solidną dawką kminku, który zredukuje jego wzdymające właściwości.

Zobacz także:

Tak przygotowany groch możecie z powodzeniem dodać do kapusty i stworzyć jedno z bardziej klasycznych, wigilijnych dań - polecamy wam skorzystać z poniższego przepisu. 

Przepis na kapustę z grochem

Składniki:

  • pół kilograma kiszonej kapusty

  • pół kilograma łuskanego grochu

  • 1 duża cebula

  • Sól

  • Pieprz

  • Opcjonalnie - kminek

Przygotowanie:

  1. Obierzcie cebulę i pokrójcie ją drobno w kostkę. 

  2. Wlejcie olej do garnka, rozgrzejcie i wrzućcie cebulę. Smażcie, aż się zeszkli.

  3. Następnie poszatkujcie kiszoną kapustę i dodajcie ją do cebuli. Nie ma potrzeby odciskania kapusty z soku. Gotujcie całość na małym ogniu.

  4. W osobnym garnku przygotujcie groch. Wsypcie, zalejcie wodą tak, by cały groch był przykryty i posólcie. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie od 30 do 50 minut na małym ogniu, cały czas mieszając (inaczej groch mógłby się przypalić).

  5. Gdy groch będzie już miękki, wlejcie go do kapusty razem z wodą, w której się ugotował. 

  6. Całość wymieszajcie i na koniec dodajcie ulubione przyprawy do smaku. Ostrożnie z solą - danie powinno już być wystarczająco słone za sprawą kiszonej kapusty. 

Tak przygotowana kapusta z grochem będzie dość kwaśna. Jeżeli wolicie delikatniejszy smak tego dania, możecie wcześniej kapustę wypłukać i odsączyć z soku. My jednak nie polecamy wam tego robić, ponieważ wówczas potrawa straci cały swój wyjątkowy smak. Będzie wspaniale smakować zarówno na Wigilię, jak i na co dzień - na przykład do kotletów schabowych.