Jeżeli pomimo używania takiej samej ilości detergentów jak zwykle, wasze pranie brzydko pachnie po wyjęciu z pralki, prawdopodobnie urządzenie zostało zaatakowane przez pleśń. To częsty problem, który może mocno uprzykrzyć życie. W końcu nie po to korzystamy z pralki, by ubrania niejednokrotnie pachniały jeszcze gorzej, niż przed wypraniem! Na szczęście z tym problemem można się łatwo uporać, wykorzystując do tego stary, domowy sposób. 

Jak rozpoznać pleśń i grzyby w pralce?

Objawów pojawienia się pleśni w pralce nie należy lekceważyć - grzyb jest groźny dla naszego zdrowia, szczególnie w przypadku osób cierpiących na alergie. Jeżeli zauważyliście poniższe objawy przy korzystaniu z pralki, najprawdopodobniej rozwinęła się w niej pleśń:

  • nieprzyjemny zapach ubrań po skończonym praniu i wydobywający się z pralki

  • wydajność pralki spadła

  • przy korzystaniu z pralki zauważacie u siebie duszności, kaszel, problemy z oddychaniem 

Pleśń w pralce to poważna sprawa, dlatego gdy tylko się pojawi, trzeba szybko podjąć odpowiednie kroki. 

Zobacz także:

Domowy sposób na grzyb w pralce

Gdy problem nie stał się jeszcze bardzo rozległy, z pleśnią można sobie poradzić domowymi sposobami, bez używania specjalistycznych środków. Wiele osób od lat stosuje w tym celu zwykły ocet. W połączeniu z wybielaczem sprawi, że pleśń będzie bez szans!

Wystarczy, że nasączycie szmatkę octem i przetrzecie nią wszystkie miejsca w pralce, w których pojawiła się pleśń - szufladka na detergenty, bęben oraz kołnierz (inaczej fartuch). Następnie dwa lub trzy razy puśćcie cykl prania z wykorzystaniem wysokiej temperatury, przy pustym bębnie pralki. Na sam koniec wlejcie nieco wybielacza do szufladki na proszek i jeszcze raz włączcie pralkę. Wybielacz pomoże usunąć pleśń, która została zmiękczona przez ocet.

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni w pralce?

By uchronić się przed grzybem w pralce, należy zapobiegać tworzącej się w niej wilgoci. Od razu po zakończonym cyklu wyjmujcie z bębna mokre ubrania i zostawcie otwarte drzwiczki, by bęben oraz kołnierz pralki mogły się wysuszyć. Nie zapomnijcie też o wysunięciu szufladki na proszek. Jeśli będziecie tak robić, zapobiegniecie pleśni w pralce i przedłużycie żywot swojego urządzenia. 

Źródło: blog.technikan.pl