Przetłuszczające się włosy to zmora wielu osób. Codzienne mycie, choć męczące, jest konieczne, ponieważ w przeciwnym razie zbite w tłuste pąki włosy zamiast być ozdobą - odstraszają. Na rynku nie brakuje specjalnych szamponów, odżywek, wcierek i innych specyfików, które mają pomóc ograniczyć przetłuszczanie się włosów i sprawić, by dłużej pozostawały świeże.

Można spróbować walczyć z tym problemem także domowymi sposobami. Jeden z nich wymaga użycia dwóch produktów, których normalnie użylibyście do przygotowania ciasta.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Czynników, które wpływają na przetłuszczanie się włosów, jest bardzo dużo. Najczęściej przytaczanym powodem jest zbyt częste mycie głowy - pozbawiona naturalnego sebum skóra staje się przesuszona, więc gruczoły łojowe zaczynają intensywniej pracować, a to prowadzi do przetłuszczania włosów.

Zobacz także:

Jednak w wielu przypadkach ten problem wynika też z innych powodów. To może być zła dieta, stres, zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, a nawet pogoda! Objawy w postaci przetłuszczania można nieco złagodzić, wykorzystując sprawdzone domowe sposoby.

Jak przygotować maskę do włosów z drożdży?

Jednym ze starych trików naszych babć na ograniczenie przetłuszczania się włosów jest maseczka do skóry głowy z drożdży i mleka. Oto, jak ją przygotować:

  1. Kostkę drożdży (100 g) rozgniećcie i wlejcie jedną szklankę ciepłego mleka.

  2. Dokładnie wymieszajcie i nałóżcie na skórę głowy na pół godziny.

  3. Następnie spłuczcie i umyjcie głowę łagodnym szamponem.

I gotowe! Taką maseczkę należy stosować około 2 razy w tygodniu. Pamiętajcie, by po każdym myciu stosować lekką odżywkę do włosów - należy nakładać ją od linii uszu w dół, by nie przeciążyć dodatkowo skóry głowy. 

Co zrobić, by włosy się nie przetłuszczały?

Poza stosowaniem maseczki z drożdży, ważne jest wprowadzenie odpowiednich zmian w codziennej pielęgnacji włosów, by zmniejszyć ich przetłuszczanie. Stosujcie delikatne szampony oraz odżywki przeznaczone do włosów przetłuszczających się - takie kosmetyki są pozbawione substancji, które mogłyby przeciążyć wasze włosy i sprawić, że mocniej by się przetłuszczały. 

Włosy myjcie zawsze w letniej wodzie, a na koniec mycia spłuczcie je zimną wodą - to zamknie pory w skórze i ograniczy wydzielanie łoju. W miarę możliwości odstawcie suszarkę do włosów, a jeśli nie możecie się bez niej obejść, stosujcie chłodny nawiew. 

Źródło: gazeta.pl