W kuchni jedzenie najczęściej smażymy, gotujemy lub pieczemy, a niektórzy używają grilla elektrycznego do podpieczenia mięsa albo pieczywa. Istnieje jeszcze jeden, banalny sposób obróbki żywności, którego wiele osób nie stosuje. Wielka szkoda, ponieważ tak przyrządzone jedzenie jest o wiele zdrowsze! Dowiedzcie się, na czym polega gotowanie na parze i jak się do tego zabrać.

Na czym polega gotowanie na parze?

Gotowanie na parze to nic innego, jak gotowanie żywności nie bezpośrednio w wodzie, a przy pomocy pary. Warzywa, mięso albo ryby należy umieścić w specjalnym koszyczku znajdującym się nad gotującą się wodą i w ten sposób gotować przez określony czas. Jedzenie będzie gotowe o wiele szybciej, ponieważ przy gotowaniu na parze temperatura wynosi nawet 120 stopni Celsjusza (dla porównania, gotująca się woda osiąga maksymalnie 100 stopni).

Jaki sprzęt jest potrzebny do gotowania na parze?

Do gotowania na parze potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Możecie wykorzystać poniższe produkty:

  • Elektryczny parowar – to dość spore urządzenie zasilane prądem elektrycznym. Do pojemnika należy wlać wodę, która włączeniu parowaru zaczyna się gotować. Powyżej pojemnika znajduje się kilka półek, na których kładzie się żywność przeznaczoną do gotowania. Zwykle parowar jest wyposażony w instrukcję dotyczącą przyrządzania poszczególnych potraw oraz minutnik.
  • Garnek do gotowania na parze – wygląda jak zwykły garnek, ale jest wyposażony w kilkupoziomowy pojemnik z półkami do gotowania, podobnie jak parowar.
  • Sitko do gotowania na parze – najbardziej budżetowa opcja dla osób, które rzadko gotują na parze lub chcą dopiero spróbować takiego gotowania. Sitko wystarczy umieścić na zwykłym garnku wypełnionym wodą i położyć na nim wybrane produkty. Pamiętajcie tylko o tym, że sitko nie może dotykać powierzchni wody!

Zobacz także:

Zalety gotowania na parze

Warto się przekonać do gotowania na parze, ponieważ ten sposób przyrządzania żywności jest o wiele zdrowszy dla organizmu niż tradycyjne gotowanie albo smażenie.

  • Ulga dla żołądka – gotowane na parze potrawy są bardzo lekkostrawne, dlatego docenią je osoby cierpiące na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • Mało kalorii – do gotowania na parze nie potrzeba oleju ani innych tłuszczów. Tak przyrządzone jedzenie jest niskokaloryczne i doskonale sprawdzi się podczas diety odchudzającej.
  • Więcej witamin – podczas tradycyjnego gotowania w wodzie wiele witamin i minerałów rozpuszcza się w niej, a ugotowane warzywa i mięso są uboższe w składniki odżywcze. Za to te gotowane na parze zachowają wszystkie cenne składniki i są zdrowsze!

Czytaj także: