Bigos to jedna z najpopularniejszych potraw w Polsce. Jest również znana na Litwie czy Białorusi. Przygotowywana z kiszonej oraz białej kapusty jest podawana na co dzień, jak i na różne uroczystości. To danie jest sycące, niezwykle aromatyczne. Jednak dodanie nieodpowiedniej kapusty może zniweczyć cały proces przygotowań.

Właściwości zdrowotne kapusty kiszonej

Kapusta kiszona to jeden z cenniejszych produktów, który powinien pojawić się w każdej dobrze zbilansowanej diecie. Przede wszystkim jest niskokaloryczna, więc idealnie sprawdzi się u osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Warto dodać, iż zawiera sporo istotnych wartości odżywczych. Wśród nich znajdują się, takie jak witamina A czy C, magnez, potas, żelazo czy wapń. Swoją moc zawdzięcza zawartości bakterii mlekowych, powstających w momencie fermentacji. Pomiędzy cennymi właściwościami kapusty kiszonej należy wyróżnić:

  • pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy czy chorób serca,
  • obniżenie poziomu cholesterolu,
  • pomoc w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi,
  • działanie przeciwzapalne,
  • wzmocnienie odporności organizmu,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów poprzez zawartość przeciwutleniaczy,
  • opóźnienie starzenia się skóry,
  • czy zapobiega niedokrwistości.

Ze względu na szereg wartościowych właściwości, kapusta kiszona powinna się znaleźć w każdej diecie. Nie tylko leczy, ale i zapobiega wielu schorzeniom.

Przyrządzenie bigosu

Bigos należy do tej grupy dań, które potrzebują czasu by wszystkie składniki i smaki mogły się połączyć. Wbrew pozorom nie należy do pracochłonnych. Można powiedzieć, że należy wrzucić wszystkie składniki do jednego garnka, aby dusiły się powoli. Bigos przygotowuje się z kiszonej kapusty, białej kapusty, a także różnego rodzaju mięsa. Najczęściej jest to kiełbasa, boczek bądź karkówka. Sprawia, iż całe danie staje się treściwsze i smaczniejsze. Dodatkowym urozmaiceniem są suszone grzyby czy śliwki oraz przyprawy. To one nadają całemu daniu niepowtarzalny aromat oraz smak. 

Zobacz także:

Jaka kapusta do bigosu?

Kapusta kiszona to kluczowy i podstawowy składnik bigosu. Bez nie potrawy nie będzie, dlatego też warto zaopatrzyć się w dobrej jakości produkt. Jeśli kapusta jest zbyt słona, kwaśna wystarczy ją przepłukać w wodzie. Natomiast w momencie, kiedy wyczuwacie, że kapusta pachnie drożdżami bądź alkoholem to niestety, ale produkt nie nada się do dalszej obróbki. Wówczas doszło do tego, iż fermentacja kapusty poszła nie w niekonieczną dobrą i właściwą drogę. Gdy przygotujecie bigos z takiej kapusty kiszonej to będzie nie tylko niesmaczny, ale może również spowodować poważne problemy zdrowotne. Lepiej nie ryzykować zdrowiem, a następnym razem zakupić lepszy jakościowo produkt.