Kurczak pieczony w całości
Gotujmy.pl/Mniam1
Newsy

Wyrzucacie tę część kurczaka? Robicie błąd, ma zaskakujące właściwości

Część osób wyrzuca ten fragment mięsa. Zupełnie niepotrzebnie - jest bardzo zdrowy!
Katarzyna Wyborska
styczeń 04, 2021

Zasadniczo kurczak jest zdrowym mięsem. Chude, delikatne, dobrze sprawdza się u osób będących na diecie oraz cierpiących na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jednak większość ludzi przyrządzając kurczaka wyrzuca skórę – zupełnie potrzebnie! Dowiedzcie się, jakie ma wspaniałe właściwości.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Nie taki kurczak straszny

Część osób podczas przygotowywania mięsa pozbywa się różnych części. Nadają się one do jedzenia, ale ludzie z różnych powodów je usuwają. Mogą ich po prostu nie lubić lub obawiają się przytyć. Ten problem dotyczy skóry z kurczaka, którą bardzo wielu ludzi wyrzuca w trakcie przygotowywania tego mięsa lub dopiero na talerzu. Niektórym nie pasuje jej smak i struktura – bardzo miękka, ugotowana skórka nie ma wielu fanów. Dlatego warto ją podpiec lub usmażyć – smakuje wtedy znacznie lepiej! Innych odstręczają kurze pióra, które można znaleźć na skórce. Faktycznie, pozostałości piór to częsty widok, dlatego trzeba pamiętać o bardzo dokładnym oczyszczeniu skóry. Warto ją jeść, ponieważ zawiera bardzo dużo cennych witamin i minerałów, które są niezwykle korzystne dla zdrowia!

W skórze kurczaka można znaleźć między innymi:

  • Aż 13 g białka na 100 g mięsa
  • Wapno – wzmacnia kości
  • Magnez – polepsza koncentrację
  • Fosfor – wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • Potas – obniża ciśnienie krwi oraz pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Ponadto skórka od kurczaka zawiera sporo tłuszczów nienasyconych oraz kwas omega-6. A ten odpowiedzialny jest za:

  • Szybsze gojenie ran
  • Przeciwdziałanie zakażeniom
  • Zmniejszenie poziomu cholesterolu
  • Wspomaganie pracy nerek i wątroby

Poza tym, wystarczy pomyśleć logicznie – po co przyprawiać udka i skrzydełka kurczaka, gdy po upieczeniu lub smażeniu usuwa się skórę? Kompletnie bez sensu! A skóra jest bardzo zdrowa i nie ma przy tym wielu kalorii.

Komentarze
jak poznac zepsute mieso
AdobeStock
Newsy Jak sprawdzić czy mięso w sklepie jest świeże? Wystarczy spojrzeć na jeden szczegół
By uniknąć wyrzucania pieniędzy w błoto i kupowania zepsutego mięsa, zwracajcie uwagę na jedną, ważną rzecz!
Katarzyna Wyborska
styczeń 04, 2021

Czy zdarzyło się wam kiedyś kupić w sklepie zepsute mięso? Pewnie nie raz! Każdy ma wtedy ochotę wrócić do sklepu i zrobić awanturę. W końcu nikt nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto na produkty, które nie nadają się do zjedzenia! Czasami niestety pechowego odkrycia dokonuje się dzień po zakupie, przy okazji przyrządzania obiadu albo w momencie, gdy sklep jest już zamknięty. Czy może się przydarzyć coś gorszego? By uniknąć takich sytuacji w przyszłości, warto nauczyć się jak rozpoznać nieświeże mięso. Jak sprawdzić, czy mięso jest świeże? Choć jeszcze przed wojną jedzenie lekko zepsutego jedzenia było na porządku dziennym, a w książkach kucharskich ostrzegano, by nie jeść mięsa po którym pełzają larwy, to dziś już na szczęście nikt takiego zepsutego mięsa nie je. Ale czasami zdarzy się przez przypadek kupić nieświeżą szynkę lub psującego się kurczaka. Jak rozpoznać świeże mięso? Kolor – to pierwsze, na co powinniście zwrócić uwagę! Przyda się wam wiedza dotycząca tego jaki kolor powinny mieć poszczególne gatunki mięsa, gdy są świeże. Kurczak, jagnięcina oraz cielęcina powinny być jasnoróżowe. Gęsi i kaczki są brązowo-czerwone lub beżowe, a wołowina powinna mieć kolor bordowy lub czerwony. Jakiekolwiek odstępstwo od normy to znak, że mięso nie jest już pierwszej świeżości! Soczystość – przesuszone boki mięsa to znak, że leży już ono jakiś czas w lodówce. Świeże kawałki powinny być jędrne i soczyste. Błyszcząca powierzchnia – błyszczenie to oznaka świeżego mięsa. Jeśli jest matowe, to lepiej go nie kupujcie! Zapach – w ten sposób sprawdzicie świeżość w ułamku sekundy. Zapachu psującego się mięsa nie sposób pomylić z żadnym innym i zapewniamy was – jeśli mięso, które wąchacie jest zepsute, to na pewno będziecie o...

Przeczytaj