Gdy tylko zaczyna się sezon na mandarynki, wielu z nas nie może się powstrzymać i pochłania te pyszne owoce prawie codziennie. To generuje sporą ilość odpadów w postaci skórek, jednak zachęcamy was do tego, aby ich nie wyrzucać. Skórki z mandarynek pozwolą wam nieźle zaoszczędzić - zobaczcie, w jaki sposób.

Jak wykorzystać skórki z mandarynek w domu?

Myśleliście, że po zjedzeniu mandarynki jej skórka nadaje się tylko do wyrzucenia? Byliście w błędzie. Możecie ją wykorzystać w domu na wiele sposobów i przy tym zachować nieco pieniędzy w portfelu. Oto, co skórki z mandarynek z powodzeniem mogą zastąpić:

  • zapach do szafy - mandarynkowe obierki pięknie pachną i aż żal nie wykorzystać tego w domu. Wysuszcie je, a następnie włóżcie do lnianych woreczków - w ten sposób posłużą wam jako pachnąca zawieszka do szafy. Możecie też wyłożyć nimi dno kubła na odpadki, by zneutralizować brzydki zapach (do czasu wyniesienia śmieci).

  • mycie podłóg - zalejcie skórki z mandarynek octem, a następnie odstawcie na kilka dni w suche i ciemne miejsce. Taka mikstura wymieszana przed użyciem z wodą sprawdzi się jako genialny, ekologiczny i bardzo tani płyn do mycia podłóg. Uwaga - nie nadaje się do mycia drewnianych powierzchni (kwas może uszkodzić warstwę ochronną na drewnie).

  • usuwanie kamienia - zapomnijcie o specjalnym odkamieniaczu do armatury. W tej roli skórki z mandarynek również się dobrze sprawdzą. Należy potrzeć nimi osad z kamienia i poczekać kilka chwil, aż się rozpuści. 

  • osad po herbacie - uporczywy osad na kubkach i filiżankach z łatwością usuniecie w podobny sposób, jak wyżej - wystarczy potrzeć zabrudzenia skórką z mandarynki. 

  • mole spozywcze - te uciążliwe szkodniki często buszują w kuchennych szafkach w poszukiwaniu jedzenia. By pozbyć się moli, rozłóżcie po prostu skórki z mandarynek w szafkach i szufladach w kuchni. Owady nie cierpią tego zapachu i będą unikać miejsc, które pachną mandarynkami. 

Ile mandarynek można zjeść dziennie?

Nawet najwięksi miłośnicy tych smacznych owoców muszą pamiętać o tym, że co za dużo, to niezdrowo. Nie ma co prawda żadnych przeciwwskazań do tego, by jeść określoną ilość mandarynek dziennie, ale trzeba pamiętać o jednym - owoce te zawierają sporo kwasu, który może działać drażniąco na żołądek, zwłaszcza wśród tych osób, które cierpią na dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Zobacz także:

Znajduje się w nich też cukier, dlatego codzienne jedzenie radykalnie dużych ilości mandarynek może przyczynić się do powstania „oponki” na brzuchu. Nie będzie miało wówczas znaczenia to, że zjadamy cukier owocowy, czyli fruktozę.