Miłośnicy ryb coraz częściej muszą obejść się smakiem, co wynika z ciągle rosnących cen. Lubiany przez wielu dorsz ma już niemal rangę ryby luksusowej, na którą w dzisiejszych czasach nie każdy może sobie pozwolić. Ale przecież w sklepach można kupić jeszcze inne gatunki ryb, które są równie wartościowe, bardzo smaczne i przy tym sporo tańsze od dorsza. Mowa tutaj o mirunie, jego doskonałym zamienniku. 

Właściwości odżywcze i zdrowotne miruny

Charakterystyczne dla miruny jest delikatne, jasne mięso, które nie ma wyrazistego smaku ani zapachu. Dzięki temu jest idealna dla osób, które ryb nie lubią i nie mogą znieść ich charakterystycznego aromatu.

Mirunę da się tak przyrządzić, że nawet największy przeciwnik ryb nie zorientuje się, co właśnie ma na talerzu. Ponadto, zawiera ona bardzo dużo białka (aż 19,2 g na 100 g), dlatego warto ją włączyć do swojej diety w ramach urozmaicenia lub jako zamiennik dla innych rodzajów mięsa. W mirunie znajdziecie szereg witamin i minerałów, takich, jak:

Zobacz także:

  • witamina A

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B6 i B9)

  • witamina C

  • witamina E

Zawiera też potas, sód, wapń, żelazo, fosfor, magnez i miedź oraz aminokwasy: histydynę, argininę, metioninę, tryptofan, treoninę czy fenyloalaninę. 

Regularne spożywanie miruny może pozytywnie wpłynąć na układ krążenia ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3. Poleca się ją także w profilaktyce takich chorób, jak astma, reumatoidalne zapalnie stawów, a także różne alergie. Włączenie do jadłospisu potraw z wykorzystaniem miruny wpłynie też pozytywnie na wasze kości i zęby - w rybie tej znajduje się dużo fosforu oraz wapnia. 

Jak przyrządzić mirunę?

Miruna to bardzo smaczna ryba, którą można przyrządzić na wiele sposobów. Zachęcamy was do skorzystania przepisów udostępnionych przez naszych czytelników: