Piekarnik jest jednym z tych miejsc w kuchni, o których najczęściej zapominamy. Podczas, gdy kuchenka i szafki lśnią, brudny piekarnik (o ile zamknięty), nie rzuca się tak mocno w oczy.

Dopiero po dłuższym czasie, gdy chcemy coś w nim upiec, ze zgrozą patrzymy na to, ile brudu zebrało się w środku. Często przekonujemy się o brudzie w piekarniku po jego włączeniu - resztki jedzenia w każdym zakamarku dadzą o sobie znać wraz z dymem, który osnuje kuchnię już po kilku minutach rozgrzewania piekarnika.

Kiedy piekarnik jest w takim stanie, zwykłe szorowanie gąbką z płynem do mycia naczyń na niewiele się zda. By oszczędzić sobie kłopotu, wypróbujcie prosty patent z garnkiem - bardzo ułatwi wam to wyczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonego piekarnika. 

Zobacz także:

Sposób z garnkiem na brudny piekarnik

Do umycia piekarnika z wykorzystaniem tej metody będzie wam potrzebny garnek, szklanka gorącej wody, pół szklanki octu oraz sok z jednej cytryny. Pamiętajcie, by przed włożeniem garnka do pieca sprawdzić, czy znosi on wysokie temperatury i nie ma żadnych plastikowych elementów - dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z naczynia żaroodpornego. 

Wlejcie do garnka gorącą wodę, ocet i sok z cytryny. Wymieszajcie i wstawcie naczynie do piekarnika. Ustawcie moc urządzenia na 250 stopni i poczekajcie pół godziny. Po tym czasie wyłączcie piekarnik i poczekajcie, aż całkowicie ostygnie. Co ważne, przez cały ten czas drzwiczki pieca muszą być zamknięte. 

Kiedy piekarnik już się schłodzi, wyjmijcie garnek i ostrożnie, za pomocą wilgotnej szmatki zetrzyjcie wszystkie zabrudzenia. Pod wpływem pary i kwasu, tłuszcz i resztki jedzenia będą łatwo odchodzić od ścianek piekarnika. Na koniec wystarczy umyć go dla pewności płynem do mycia naczyń i gotowe. 

Jakie garnki można wstawić do piekarnika?

Nie każdy garnek można włożyć do piekarnika. Absolutnie nie mogą się w nim znaleźć garnki z plastikowymi elementami czy porcelanowe. Możecie wykorzystać za to garnki:

  • ze stali nierdzewnej

  • żeliwne

  • ceramiczne

  • metalowe

Domowy sposób na czyszczenie piekarnika

Kolejnym sprawdzonym sposobem, choć wymagającym więcej pracy, jest mycie piekarnika z wykorzystaniem tabletki do zmywarki. Składa się ona z silnych detergentów, które doskonale poradzą sobie z nawet najtrudniejszymi zabrudzeniami - a tych w piekarniku nie brakuje.

Wystarczy, że zamoczycie tabletkę do zmywarki w ciepłej wodzie, a następnie wyszorujecie nią ścianki i drzwiczki piekarnika. Jeżeli jest wyjątkowo brudny, do czyszczenia trzeba będzie użyć nawet kilku tabletek. Ta metoda jest dość czasochłonna i męcząca, ale uwierzcie - efekt końcowy jest tego wart.