Woda cynamonowa
Adobe Stock
Newsy

Wrzućcie kawałek cynamonu do wody i zostawcie na noc. Zimą powinniście pić rano 1 szklankę

Przepis na zdrowie jeszcze nigdy nie był taki prosty. Wystarczy zanurzyć przyprawę w wodzie i zdrowotny napar będzie gotowy już następnego dnia!
Hubert Rój
styczeń 30, 2021

Tradycyjnie używa się go do korzennych pierniczków, wszelkiego rodzaju grzańców alkoholowych na bazie wina i piwa.

W polskiej kuchni sproszkowanej laski cynamonu używa się także niekiedy do potraw słonych. Takich jak na przykład bożonarodzeniowa sałatka śledziowa.

W kuchniach wschodnich, na przykład w Indiach, w Chinach czy w Wietnamie cynamon w potrawach wytrawnych jest na porządku dziennym.

Gęste sosy, pieczenie z baraniny, z kaczek – właśnie w kombinacji z takimi daniami cynamon wypada perfekcyjnie.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Tanie zapobieganie

Cynamon jest doskonałą przyprawą nie tylko w smaku. Korzystnie wpływa na system trawienny organizmu, na oddychanie, działa odkażająco i grzybobójczo.

Te dwie ostatnie właściwości cynamonu mają szczególnie duże znaczenie w obliczu typowo zimowych dolegliwości.

Grypy, przeziębienia, wirusy – z tego typu problemami stykać się będziecie coraz częściej, zwłaszcza w obliczu zmian pogodowych podczas obecnej zimy.

Zobacz także

Zamiast leczyć, trzeba zapobiegać. Warto więc pomyśleć o nowych, innych sposobach na zdrowie. Oczywiście za pomocą domowych środków.

Niedrogi eliksir zdrowia

Jednym z nich może być wyciąg z laski cynamonu. Wystarczy, że wrzucicie kawałek cynamonu do szklanki wody i zostawicie go na noc.

Po 12 godzinach woda cynamonowa gotowa. Zwykle napoje z tą korzenną przyprawą kojarzą się bardziej z ciepłymi, wręcz gorącymi napojami.

Jednak nawet woda o temperaturze pokojowej z dodatkiem aromatu cynamonu będzie miała właściwości rozgrzewające.

Przygotowanie takiego domowego specyfiku na zimne dni będzie bardzo proste. Nie uda się jednak bez zakupu laski cynamonu.

Cynamon w postaci niesproszkowanej dostaniecie w dobrych sklepach i w wielu supermarketach. Nie jest to wbrew pozorom szczególnie drogi wydatek.

Przepis na cynamonową wodę

Cena kory cynamonu wcale nie odbiega mocno od ceny cynamonu sproszkowanego. Kiedy więc nabędziecie odpowiednią dawkę tej korzennej przyprawy, przystąpcie niezwłocznie do przygotowania wyciągu.

Nalejcie ¾ szklanki źródlanej wody do szklanki. Następnie włóżcie do niej laskę cynamonu i w takiej postaci włóżcie na noc do lodówki.

Nazajutrz wyciągnijcie laskę przyprawy ze szklanki i w razie potrzeby delikatnie podgrzejcie wodę. Można zrobić to np. w mikrofalówce, bez potrzeby wyciągania i brudzenia naczyń.

Smak napoju można poprawić, dodając do niego równie zdrowy miód lub sok z cytryny. Nie obawiajcie się takich zdrowych kombinacji!

 

Komentarze