Sekretem dobrej wołowiny jest oczywiście dobrej jakości mięso. Najdroższa wołowina na świecie to Kobe, mięso pochodzące z bydła japońskiej rasy czarnej, hodowanej zgodnie ze ściśle określonymi zasadami. Jak zrobić dobry posiłek nie mając kawałka tego najlepszego na świecie mięsa? Jest kilka sekretów.

Jak kroić wołowinę, żeby była krucha i miękka?

Jednym z ważniejszych etapów przyrządzania dania z wołowiny, jest krojenie mięsa. Nie wolno tego robić w pośpiechu i „na oko”. Wołowinę zawsze należy kroić w poprzek włókien. Tylko tak pokrojona pozostanie soczysta i miękka. Krojenie wzdłuż włókien grozi zmarnowaniem mięsa. Nawet dobrej jakości kawałek, wyjdzie w daniu gumowaty i bez smaku. Do krojenia mięsa zawsze należy używać dobrze naostrzonego noża.

Inne zasady przyrządzania wołowiny

Żeby mięso nabrało smaku, a podczas obróbki cieplnej nie traciło go, stosujcie kilka zasad, które pozwalają przyrządzić niezapomniane danie:

  • Marynujcie mięso. To dzięki marynowaniu mięso staje się kruche i pełnie smaku. Nie wierzcie jednak w porady, żeby włożyć je do marynaty na kilka minut, a w tym czasie obrać ziemniaki. Żeby mięso porządnie się zamarynowało potrzebuje na to 24, a nawet 48 godzin. Marynowanie to tez ważny etap nadania potrawie smaku. Nie oszczędzajcie przypraw.
  • Smażcie krótko, a po usmażeniu dajcie mięsu odpocząć. Nie należy kłaść na patelnię zimnego mięsa wyjętego z lodówki. Wyjmijcie pojemnik z marynowanym mięsem przynajmniej 30 minut przed smażeniem.
  • Pieczcie długo, a jeśli pieczecie w niskich temperaturach – jeszcze dłużej. Czas pieczenia wołowiny określa się na 1 godz. do 1,5 godz. na każdy kilogram mięsa. Coraz bardziej popularne jest pieczenie w niskich temperaturach. Wtedy trzeba jednak trzymać w piekarniku nawet 5-6 godzin.
  • Duszenie także długo trwa. Trzeba na nie przeznaczyć 2-2.5 godziny i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Przed duszeniem dobrze jest obsmażyć mięso na dużym ogniu. Pozwoli to zachować kruchość i doda smaku.

Źródło: haps.pl, trójmiasto.pl

Zobacz także: