Spożywanie kminku zalecane jest przede wszystkim osobom cierpiącym na dolegliwości związane z układem pokarmowym – zaparcia, bóle brzucha oraz wzdęcia. Jego niesamowite właściwości mogą okazać się zbawienne również dla kobiet w ciąży, bowiem kminek jest mlekopędny, a co za tym idzie, wspaniale wspiera laktację. Na tym jednak nie koniec.

Niesamowite właściwości kminku

Okazuje się, że kminek działa także moczopędnie oraz wykrztuśnie, łagodzi zgagę, biegunkę oraz nudności. Wiele kobiet uważa, że spożywanie tej rośliny zmniejsza wszelkie bóle menstruacyjne. Kminek powszechnie stosuje się także przy terapii uzupełniającej w przebiegu cukrzycy oraz zakażeniach typu grzybiczego, bakteryjnego czy pasożytniczego.

Oczywiście kminek można wykorzystywać jako przyprawę do wielu dań, takich jak choćby młoda kapusta. Najlepiej jednak spożywać go w formie naparu, wtedy jego działanie nie jest zakłócane przez żadne inne czynniki czy produkty. Nasiona do naparu kupicie w każdym sklepie zielarskim, nie kosztują zbyt wiele. Sama receptura jest dziecinnie prosta. Sami się przekonajcie.

Przepis na napar z kminku

Będziecie potrzebować:

Zobacz także:

  • 1 szklanki wody
  • 1 łyżeczki nasion kminku
  • 1 łyżeczki skórki z cytryny
  • 1 łyżeczki mielonego imbiru
  • Szczypty cynamonu

Przygotowanie:

  1. Wodę zagotujcie.
  2. Kiedy nieco ostygnie, umieśćcie ją w kubku i połączcie z kminkiem, skórką z cytryny, imbirem i cynamonem.
  3. Całość dokładnie wymieszajcie i gotowe!

Tak przygotowaną miksturę pijcie 3 razy dziennie – przed śniadaniem, obiadem i kolacją. Naukowcy twierdzą, że mikstura może bardzo pozytywnie wpłynąć na proces odchudzania. Pierwsze efekty z jej picia powinniście zaobserwować już po pierwszym tygodniu.

Źródło: gotujmy.pl