Przygotowania do świąt wielkanocnych w większości polskich domów są bardzo pracowite. Poza przyrządzaniem tradycyjnych potraw, jakie jada się na Wielkanoc, jest to też czas gruntownych, wiosennych porządków.

W ferworze sprzątania trudno znaleźć chwilę i siły na to, by jeszcze przygotowywać jedzenie przed samymi świętami. Na szczęście niektóre potrawy można zrobić wcześniej, by zaoszczędzić trochę czasu. Choćby śledzie - zobaczcie, co należy do nich dodać, by długo postały w lodówce. 

Dodajcie to do śledzi, a długo będą świeże

Domowe śledzie to jeden z klasyków, jakie pojawiają się co roku na wielkanocnym stole. Ich dużą zaletą jest to, że nie trzeba przygotowywać ich tuż przed świętami. Można to zrobić wcześniej i odstawić je do lodówki. Wszystko dzięki zalewie z dodatkiem octu - marynowane śledzie będą dobre nawet przez kilka tygodni. Wykorzystajcie poniższy przepis. 

Zobacz także:

Przepis na wielkanocnego śledzika w oleju

Składniki:

 • Ok. 8 filetów śledziowych

 • 4 łyżki octu

 • 2 małe cebule

 • Ćwierć szklanki oleju 

 • majeranek

 • zioła prowansalskie (opcjonalnie)

 • liście laurowe

 • ziele angielskie 

Przygotowanie:

 1. Rozpocznijcie od namoczenia śledzi. Włóżcie je do naczynia, zalejcie zimną wodą i odczekajcie kilka godzin. Jeżeli nadal będą zbyt słone, wymieńcie wodę i namoczcie jeszcze raz. W zależności od tego, jak słone są śledzie, których używacie, konieczne może być kilkukrotne powtórzenie tej czynności. 

 2. Kiedy śledzie są już gotowe do dalszych przygotowań, pokrójcie je na kawałki (po ok. 2-3 cm szerokości). 

 3. Obierzcie cebulę i pokrójcie w piórka. Włóżcie śledzie do miski, przykryjcie cebulą i wlejcie ocet. Całość wymieszajcie tak, by składniki się dobrze połączyły i odstawcie na parę godzin. 

 4. Następnie do garnka wlejcie olej i dodajcie kilka liści laurowych, ziaren ziela angielskiego oraz (opcjonalnie) majeranek i zioła prowansalskie.

 5. Podgrzejcie zawartość garnka na małym ogniu. To sprawi, że przyprawy oddadzą swój aromat do oleju i śledzie będą smaczniejsze. Co ważne, nie możecie pozwolić, by olej się zagotował. Wówczas przyprawy mogłyby się przypalić i taka zalewa będzie do niczego. Po wszystkim odstawcie garnek z olejem na bok, do ostudzenia.

 6. Teraz do słoików włóżcie śledzie, układając je naprzemiennie z cebulą, warstwami. Na koniec zalejcie każdy słoik olejem z przyprawami (musi być zimny) i zakręćcie. 

I gotowe! Przygotowane w ten sposób śledzie będą dobre przez kilka tygodni pod warunkiem, że będziecie je przechowywali w lodówce.