Niektóre przysmaki niosą za sobą nie tylko rozkosz podniebienia, ale i szereg właściwości pomocnych organizmowi. Imbir działa na odporność, cytryna uzupełni niedobory witaminy C. Jak jest z miodem?

Lipowy, gryczany, spadziowy, każdy naturalny miód jest produkowany przez pszczoły. Każde dziecko wie, że ma słodki smak i gęstą konsystencję. Jest stosowany jako dodatek do alkoholu, leków, a nawet kosmetyków. 

Właściwości miodu są szeroko badane i szerzej znane już od starożytności. Mimo, że nie każdy przepada za jego smakiem, przyda się w diecie każdego z nas. Wszak miód przede wszystkim leczy.

Właściwości zdrowotne miodu

Miód to nie tylko słodki przysmak. Miód to także dobra baza syropów na przeziębienie i dodatek do zimowej, rozgrzewającej herbaty. Działanie miodu działa dobroczynnie na nasze serce i mózg. Dzięki niemu szybciej goją się trudno gojące rany. 

Zobacz także:

Ten pszczeli produkt daje też skuteczne efekty bakteriobójcze. Głównie dzięki znajdującym się w nim enzymom i nadtlenkowi wodoru. Obydwie substancje osiągają duże sukcesy w walce z bakteriami. 

Dzięki pszczołom w miodzie znajdziemy substancje o działaniu antybiotycznym. Mowa o lizozymie i apidycynie. Ponadto, miód pomaga w infekcjach wywołanych laseczkami wąglika, prątkami gruźlicy, rzęsistka pochwowego i grzybami znanymi pod nazwą candida.

W miodzie znajdziemy co najmniej kilka mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do nich:  potas, fosfor, chlor, żelazo, wapń, magnez, molibden, kobalt, i mangan oraz witaminy A, B1, B2, B6, B12, C.

Leczniczy jad pszczół

Oprócz miodu lecznicze właściwości znajdziemy również w pszczelim kicie (tzw. propolis), a nawet w jadzie pszczół, który jest niezwykle zdrowy. Wpływa w korzystny sposób na cały nasz organizm. Szczególnie jeśli mamy problemy z reumatyzmem czy artretyzmem. 

Jad służy też jako substancja łagodząca w różnego rodzaju nerwicach, nadciśnieniu i widocznych gołym okiem chorobach skóry. Po jad pszczeli udajemy się bezpośrednio do pasieki. Przed taką wizytą należy się upewnić, czy nie jesteśmy na niego uczuleni. 

Jeśli macie jeszcze wątpliwości, czy warto włączyć miód do swojej codziennej diety, spójrzcie na listę poniżej. Drogocenne właściwości miodu to m.in.:

  • szybsze gojenie ran

  • leczenie wrzodów żołądka

  • łagodzenie biegunek

  • powstrzymywanie miażdżycy

  • leczenie chorób wątroby i dróg żółciowych

  • ukojenie nerwów, łatwiejsze zasypianie

Źródło: Medonet.pl