Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez rosołu. Dzięki odpowiedniej kompozycji warzyw, mięsa oraz ziół jest odpowiednio aromatyczny. Najczęściej jest podawany z makaronem bądź lanymi kluseczkami.

Właściwości zdrowotne rosołu 

Rosół dzięki sporej ilości składników ma wiele wartości odżywczych, a także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Poprzez gotowanie zupy na bazie mięsa z kośćmi, wydziela się kolagen, który w dalszej kolejności w przewodzie pokarmowym jest rozkładany do glicyny oraz innych aminokwasów biorących udział w syntezie różnych i niezbędnych struktur.

Szpik kostny jest bogaty w witaminy A i K, a także żelazo, cynk, mangan czy kwasy tłuszczowe. Dobrze przyrządzony rosół idealnie rozgrzewa organizm, poprzez co sprawdza się podczas chłodniejszych dni, osłabienia organizmu oraz przeziębień.

Odpowiednie gotowanie rosołu 

Aby rosół miał właściwe wartości odżywcze należy go przyrządzić z jak największej ilości składników. Tutaj idealnie sprawdza się powiedzenie, im więcej tym lepiej. Do przygotowania aromatycznego rosołu potrzeba przede wszystkim dobrej jakości mięsa drobiowego, może być również dodatek wołowiny.

Zobacz także:

Nie wolno zapominać o sporej ilości warzyw, a najważniejsza jest marchewka, korzeń pietruszki, seler oraz różnego rodzaju przyprawy. Szczególną uwagę należy zwrócić na proces gotowania, który powinien być powolny, aby zachować wszystkie wartości odżywcze. Zupa będzie także bardziej aromatyczna i smaczniejsza.

Składniki, które podkręcają smak rosołu

Wiele osób podczas przygotowywania tego dania często pomija dodanie dwóch warzyw, a mianowicie poru oraz kopru, które zdecydowanie podkręcają smak potrawy i nadadzą jej jeszcze więcej cennych właściwości. Dzięki udziale pora, rosół będzie miał pikantniejszy posmak i podkręci całą potrawę, zaś koper nada odpowiedniego aromatu. Pomijanie tych dwóch składników może być wielkim błędem, gdyż rosół nie będzie tak smaczny!