Wiele osób zapomina zrobić to przed gotowaniem. Skutki mogą być katastrofalne
Adobe Stock
Newsy

Wiele osób zapomina zrobić to przed gotowaniem. Skutki mogą być katastrofalne

Myślicie, że dobre gotowanie polega tylko na sprawnym łączeniu składników, wyczuciu smaków i dobrym opanowaniu technik kulinarnych? Zdecydowanie nie!

Właściwe przygotowanie się do gotowania jest równie ważne, co sam proces gotowania. Dobrzy kucharze wiedzą dokładnie, że na sukces potrawy składa się wiele elementów. To przede wszystkim:

  • Smak dania
  • Wygląd dania na talerzu
  • Sposób i okoliczności podania posiłku
  • Dobre samopoczucie po spożyciu posiłku

Dobre i zdrowe jedzenie, to przede wszystkim bezpieczne jedzenie! Wiele czynności wykonywanych przed jedzeniem przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa potrawom. Niestety, wielu Polaków dalej zapomina o podstawowej czynności przed gotowaniem.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Bezpieczeństwo żywności

Co robić, by jedzenie było bezpieczne do spożycia? Przestrzegacie między innymi tych zasad.

  • Dbajcie o właściwe przechowywanie posiłków, półproduktów i produktów. Przechowujcie je w odpowiedniej temperaturze i pojemnikach.
  • Właściwie używajcie technik kulinarnych. Nie podawajcie surowego mięsa, jeśli nie jest to wskazane, zawsze sparzajcie wrzątkiem jajka przed ich rozbiciem, jeśli mają być jedzone na surowo.
  • Dokładnie myjcie warzywa i owoce przed zjedzeniem.
  • Nie używajcie tych samych desek do krojenia surowego mięsa, a potem warzyw na sałatkę.
Zobacz także
Jak układać naczynia w zmywarce? Na 99% robicie to źle!

Jak układać naczynia w zmywarce? Na 99% robicie to źle!

Sztućce jednorazowe

Jednorazowe naczynia i sztućce zakazane w całej Unii. Znikną szybciej niż myślicie. Znamy datę

Największy błąd popełniany w kuchni przed gotowaniem

Dbacie o przygotowanie i dobór właściwych składników, to bardzo dobrze. Jeśli jednak nie dbacie o przygotowanie siebie do gotowania, popełniacie bardzo duży w błąd. Przede wszystkim powinniście zadbać o umycie rąk. To absolutne podstawa! Są one siedliskiem wielu bakterii i mikrobów, a mogą znajdować się na nich też jaja pasożytów. Myjcie ręce za pomocą detergentu, w ciepłej wodzie, dokładnie szorując każdą część dłoni.

Skutki pomijania mycia rąk

Nie musicie wiedzieć o tym, że jesteście czymś zainfekowani, by potencjalnie stanowić zagrożenie. Nie musicie nawet mieć żadnej infekcji! Możecie po prostu swoimi rękami przenieść bakterie i toksyny ze środowiska zewnętrznego do potraw. Przed gotowaniem koniecznie myjcie więc ręce.

Ręce myjcie nie tylko, jeśli gotujecie dla kogoś. Równie dobrze możecie zakazić siebie samych! Bakterie z rąk, mogą być niebezpieczne też dla was. Mikroby, które swoje siedlisko mają na skórze, po dostaniu się do wnętrza organizmu, mogą wyrządzić dużo szkód i spowodować naprawdę niebezpieczne zatrucia.

Pascal Brodnicki wytknął Polakom błąd, który nagminnie popełniają w kuchni. Prawie wszyscy to robimy
AdobeStock, ONS.pl
Newsy
Pascal Brodnicki wytknął Polakom błąd, który nagminnie popełniają w kuchni. Robimy to prawie wszyscy
Gwiazdor kulinariów Pascal Brodnicki zwrócił uwagę na błędy, jakie wiele osób popełnia w kuchni. Sprawdźcie, czy też macie coś na sumieniu.

W ostatnim filmie na swoim kanale na YouTube polsko-francuski kucharz Pascal Brodnicki opowiedział o błędach, jakie Polacy najczęściej popełniają w kuchni. Jeden z nich może być dla was zaskakujący - mówi o czynności, którą wykonuje chyba każdy z nas. Pascal tłumaczy jednak, dlaczego nie powinno się tego robić.  Czego nie wolno robić w kuchni? Przyjęło się, że surowe mięso przed dalszą obróbką należy najpierw umyć pod bieżącą wodą. Jak zaznacza Pascal Brodnicki, jest to błąd. Na mięsie znajdują się różne bakterie i jeśli myjemy je w zlewie pod strumieniem wody, wówczas bakterie te rozpryskują się po kuchni. Stąd już krótka droga do tego, by znalazły się na innych produktach żywnościowych, a po ich spożyciu spowodowały zakażenie. Mięso i tak poddajemy później obróbce termicznej, która usuwa wszelkie bakterie. Dlatego, jak podkreśla Pascal, mycie surowego mięsa nie jest konieczne.  Błędy, jakie Polacy popełniają w kuchni Mycie surowego mięsa to nie jedyny błąd, jaki popełnia wiele osób. W swoim filmie na YouTube, Pascal wymienił jeszcze kilka rzeczy, które wykonujemy niepoprawnie lub niepotrzebnie: Mycie rąk - sprawa pozornie oczywista, jednak nie dla każdego. Pascal przypomniał, że w kuchni dłonie należy myć bardzo dokładnie również między palcami i, oczywiście, z dodatkiem mydła. Rozmrażanie - myślicie, że rozmrażanie w temperaturze pokojowej to dobry pomysł? Tak, ale tylko w przypadku ciast i pieczywa. Nie wolno tak robić z mięsem i rybami - te produkty rozmrażamy tylko w lodówce. Wkładanie gorących potraw do lodówki - to prosta droga do zepsucia tego cennego urządzenia. Jedzenie wkładane do lodówki powinno mieć temperaturę pokojową. W ostateczności może być lekko ciepłe, ale absolutnie nie gorące.  Czytanie przepisów - przed przystąpieniem do gotowania...

Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Skorzystajcie z tych porad
AdobeStock
Newsy
Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Skorzystajcie z tych porad
Bezpieczne grillowanie wymaga przestrzegania pewnych zasad – poznajcie je wszystkie.

Piękna i ciepła pogoda zdecydowanie zachęca do grillowania. By dzień spędzony przy grillu był przyjemny i nie spotkały was żadne nieprzyjemne niespodzianki, warto poznać wskazówki dotyczące bezpiecznego obchodzenia się z jedzeniem na grilla oraz odpowiedniego grillowania. Bezpieczne grillowanie – jak grillować? Podstawą jest oczywiście odpowiednia obsługa grilla, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie obecności szkodliwych substancji w jedzeniu: Używajcie tacek aluminiowych na grilla – są one wyposażone w specjalne kanaliki , do których trafia tłuszcz wytapiający się z mięsa. To zdecydowanie zmniejsza wydzielanie się rakotwórczych substancji, które powstają w momencie, gdy tłuszcz ma kontakt z rozgrzanym brykietem.   Sami komponujcie mieszanki przypraw – sprzedawane w sklepach gotowe mieszanki przypraw na grilla nie są zbyt zdrowe. Często zawierają bardzo dużo soli, a niekiedy i wzmacniacze smaku. Ruszt ustawiajcie wysoko – nie może on znajdować się tuż nad węglem. Uważajcie na bakterie Przygotowując mięso na grilla, koniecznie pamiętajcie o zasadach higieny. Nigdy nie krójcie warzyw i mięsa na tej samej desce do krojenia – znajdujące się w surowym mięsie bakterie mogą przejść na warzywa i zjedzenie ich może skutkować poważnym zatruciem. Dlatego zawsze po pokrojeniu mięsa dokładnie umyjcie deskę płynem do mycia naczyń. Pamiętajcie też, że nie można kroić mięs na drewnianych deskach. Nie wolno zapominać również o myciu rąk przed przyrządzaniem jedzenia i w trakcie. Jeśli przed chwilą przygotowywaliście mięso, koniecznie umyjcie ręce zanim weźmiecie się za krojenie warzyw na sałatkę! Temperatura pieczenia jest bardzo ważna Należy także zwracać uwagę na temperaturę grillowania, ponieważ niedopieczone mięso (zwłaszcza drób) po spożyciu...

Mycie ryby przed jedzeniem
Newsy
Myjecie ryby po wyjęciu z lodówki? To fatalny błąd. Skutki mogą być opłakane
Zawsze tak robicie? Mieliście szczęście, jeśli nic wam się nie stało, ale nie popełniajcie już tego błędu!

Chcąc zachować higienę w kuchni, myjecie pewnie dokładnie ręce przed rozpoczęciem gotowania, staracie się zachować czystą kuchnię i na pewno myjecie dokładnie naczynia, warzywa i owoce. To bardzo dobrze. Pamiętajcie tylko, żeby nie myć nigdy ryb! Przygotowanie ryb przed gotowaniem Ryby to szczególne produkty, które wymagają czasem więcej przygotowania i obróbki wstępnej. Jeśli macie całą rybę, musicie ją pewnie wypatroszyć i obrać z łusek. Niekiedy konieczne będzie też wyfiletowanie ryby przed dalszym gotowaniem. Do ryb w kuchni trzeba podchodzić z ostrożnością. To z jednej strony bardzo zdrowe produkty, których częste jedzenie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, ale z drugiej strony ich niewłaściwe przygotowanie może spowodować zatrucie i poważne konsekwencje. Mycie ryb po wyjęciu z lodówki Chcąc zadbać o higienę, myjecie rybę po wyjęciu z lodówki? Popełniacie błąd. Możecie osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast pozbyć się niechcianych bakterii, rozprzestrzeniacie je! Dlaczego nie można myć ryb przed spożyciem? Nie powinno się myć ryb pod bieżącą wodą. Po pierwsze, taka czynność wcale nie pozwoli wam pozbyć się bakterii z mięsa ryb. Dzieje się wtedy wręcz coś odwrotnego! Wszystkie bakterie rozpryskują się po kuchni! Kropelki bieżącej wody zabierają bakterie z powierzchni ryby, ale mogą umieścić ją na przykład na blacie, stojącej obok, gotowej do podania sałatce, albo w wielu innych miejscach w kuchni. W ten sposób przenosicie bakterie w inne miejsca, które wcale nie będą poddane działaniu wysokiej temperatury.  Lepiej czasem, by potencjalne bakterie zostały na rybie, gdyż będzie ona pieczona, gotowana lub smażona, wszystkie bakterie wtedy też zginą. Jeśli dostaną się one przypadkiem podczas mycia na przykład na sałatkę, nie pozbędziecie...

Do czego służy patyczek w paczce suszonych daktyli? Zróbcie z nim tę 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Do czego służy patyczek w paczce suszonych daktyli? Zróbcie nim tę 1 rzecz
Suszone daktyle to skarbnica witamin i minerałów. Są mniej kaloryczne od rodzynek, można używać ich do słodzenia, zamiast cukru. Tylko po co w paczce jest ten patyk?

Jeśli lubicie odkrywać ukryte funkcje przedmiotów jak choćby tę, do czego służy dziurka w patyczku lizaka, to mamy dla was kolejną odkrytą tajemnicę: wiemy, do czego służy patyczek dodawany do opakowań suszonych daktyli. Zanim ją jednak zdradzimy, przypomnijmy sekret patyczków od lizaków mających w środku dziurkę, przez którą przelatuje powietrze i wydaje gwiżdżący dźwięk. Ale to nie gwizdek jest prawdziwą funkcją tej dziurki. Służy ona do wlania w trakcie produkcji kropli syropu, który po stężeniu stabilizuje kulkę lizaka na patyczku. Dzięki temu lizak mocno się trzyma, nie ma więc ryzyka, że dziecko się nim zadławi. A czemu służy patyczek  dodawany do paczki daktyli? Skąd się wziął patyczek w opakowaniach suszonych daktyli? Daktyle to doskonała, sycąca i naturalna przekąska. W teorii można ją zabrać do pracy czy w podróż, żeby była ratunkiem na tzw. mały głód. Można byłoby to łatwo zrobić, gdyby jednak nie to, że suszone daktyle są lepkie i bardzo brudzą ręce. Jedzenie daktyli w czasie, gdy rąk używacie do innych czynności np. pisania na klawiaturze w pracy, czy drobienia notatek na uczelni, jest niemożliwe. Lepkie ręce utrudniają trzymanie długopisu i brudzą wszystko dookoła. Z pomocą przychodzi więc patyczek dołączany do opakowania daktyli. Używajcie go jak widelczyka, nadziewajcie owoc i na patyczku przenoście do ust. Palce pozostają czyste, a burczący brzuch wypełnia sycąca przekąska. Jeśli przyjrzycie się patyczkowi z daktyli, to zauważycie, że nie przypomina zwykłego patyczka do szaszłyków. Ma wymyślny kształt z wypustkami. Ten kształt też nie jest przypadkowy. Przypomina gałązkę, na której w naturze rosną daktyle. Dzięki temu używając patyczka jako widelczyka możecie mieć wrażenie, że zjadacie daktyle prosto z gałązki....