Mleko kwaśnieje w burz
Newsy

Wiecie, dlaczego mleko kwaśnieje podczas burzy? Odpowiedź zaskakuje

Przytrafiło się to wam kiedyś? Sprawdźcie dlaczego!

Wasze mamy lub babcie przestrzegały, żeby nie gotować rosołu ani nie zostawiać mleka poza lodówką w burzę, bo skwaśnieją? Jeśli nigdy wcześniej o tym nie słyszeliście, może się wam to wydać bardzo dziwne. Dlaczego burza miałaby odpowiadać za kwaśnienie mleka? Okazuje się, że można znaleźć naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Kwaśnienie mleka w burzę

Mleko zostawione na blacie lub stole (poza lodówką) podczas burzy, skwaśnieje. Brzmi to trochę jak zabobon. W jaki sposób pogoda miałaby wpływać na mleko, które macie w mieszkaniu? Wiele osób podaje anegdotyczne dowody, że miało to u nich miejsce.

Naukowcy nie wykazali jednoznacznie, że mleko zawsze kwaśnieje podczas burzy. Ta teoria dalej jest niepotwierdzona, ale spróbowano znaleźć logiczne wyjaśnienie dla tego niezwykłego zjawiska. Są dwie teorie, które mogą wpływać na kwaśnienie mleka podczas burzy.

Dlaczego mleko kwaśnieje w trakcie burzy?

Warto na początku podkreślić, że teoria o mleku kisnącym w burzę, dotyczy mleka stojącego poza lodówką. Może mieć to kluczowe znaczenie przy próbie wytłumaczenia, dlaczego się tak dzieje. Najbardziej prawdopodobna jest jedna z tych wersji:

Ozon odpowiada za kwaśnienie mleka

Podczas burzy w atmosferze dochodzi do wyładowań elektrycznych. W trakcie powstaje między innymi ozon, czyli nietypowo skonstruowana cząsteczka tlenu. Według jednaj z teorii, to właśnie zawartość ozonu w powietrzu jest odpowiedzialna za przedwczesne kwaśnienie rosołu. Ozon ma bowiem właściwości utleniające różne substancje, w tym wypadku miałby oddziaływać na mleko. Teoria ta nie jest jednak zbyt prawdopodobna, ponieważ ilości ozonu powstające podczas burzy nie byłyby wystarczające do tego, aby przekształcić tak mleko w jedną noc.

Burza zbiega się z innymi okolicznościami

Bardziej prawdopodobna teoria to ta, która mówi o korelacji burzy z innymi czynnikami, czyli zbiegu okoliczności. Burze w naszym kraju zazwyczaj zdarzają się często latem i wieczorami. Jeśli mleko stało poza lodówką cały dzień, a wieczorem nadeszła burza, przez którą zrobiło się duszno i parno, można było też zaobserwować kiśnięcie mleka. Nie jest to wina burzy samej w sobie, ale towarzyszących jej okoliczności: dłuższemu przechowywaniu w cieplejszej temperaturze.

Właściwości kwaśnego mleka

Nawet jeśli mleko skwaśnieje, pozostaje wartościowe i zdrowe. Rozmnożone bakterie mlekowe działają korzystnie na:

  • Układ pokarmowy wspomagając jego działanie
  • Zapobiegają infekcjom intymnym 
  • Poprawiają odporność
  • Dbają o dobry stan i wzrost naturalnej flory jelitowej

 

Na zewnątrz szaleje burza. Czy na pewno można wtedy kisić ogórki?
Pixabay/AdobeStock
Newsy
Na zewnątrz szaleje burza. Czy na pewno można wtedy kisić ogórki?
Czy podczas burzy można kisić ogórki? Czy będą one z góry spisane na straty? Sprawdźcie!

Mimo iż to pytanie może się dla wielu z was wydawać bezzasadne albo wręcz absurdalne, tak naprawdę ma ono sens. Pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, dlaczego podczas burzy lepiej jest nie robić rosołu , ale czy to samo dotyczy kiszenia ogórków ? Czy podczas burzy można kisić ogórki? Wiecie już jak dobrać najlepsze ogórki na kiszone , co zrobić, żeby ogórki były jędrne i twarde oraz jakie warto do nich dodać przyprawy . Ale czy dacie wiarę, że na powodzenie w kiszeniu ogórków może mieć również wpływ pogoda? Być może słyszeliście o znanym przesądzie mówiącym o tym, że podczas burzy nie powinno się kisić ogórków, ponieważ burzowa pogoda negatywnie wpływa na proces fermentacji i takie ogórki mogą się po prostu zepsuć. Na ile jest to prawdą? To nie mit, tylko potwierdzona naukowo teza Jak burza, to oczywiście pioruny. Czy wiecie, że podczas wyładowań elektrycznych dochodzi o tzw. stresu bakteryjnego? Jest to proces, który powoduje gwałtowne przyspieszenie fermentacji. Jaki ma to wpływ na ogórki? Otóż niekorzystny. Zalewa ogórkowa zaczyna się mocno pienić, a następnie wyciekać ze słoików. Ogórki się psują i nadają się do wyrzucenia. Ważne! Jeśli planujecie zakisić ogórki, pamiętajcie o jednej istotnej rzeczy. Burza ma negatywny wpływ na kiszonki zaledwie w ciągu 24 godzin od zakiszenia warzyw. Przygotowywanie przetworów dzień przed lub dzień po burzy, nie ma na nie żadnego negatywnego wpływu. Wiecie, dlaczego mleko kwaśnieje podczas burzy ? Przeczytajcie. Źródło: kuchnia.wp.pl

Dlaczego rosół kwaśnieje podczas burzy?
Adobe Stock
Newsy
Nigdy nie gotujcie rosołu, gdy za oknem szaleje burza. Nasze babcie już od dawna o tym wiedziały
Choć burza i rosół na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, to jednak na siebie oddziałują. Okazuje się, że gotowana w towarzystwie piorunów zupa… kwaśnieje!

Zgodnie z ludowymi wierzeniami, w czasie burzy nie powinniście gotować rosołu. Choć wydaje się to dziwne, warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na smak tej tradycyjnej, polskiej zupy. Powstające „pod piorunami” danie w mig staje się kwaśne. Doświadczone gospodynie z pewnością potwierdzą tę teorię.  Dlaczego rosół kwaśnieje podczas burzy? Na kwaśnienie rosołu podczas burzy nie ma jednoznacznego wytłumaczenia. Naukowcy opracowali jednak kilka prawdopodobnych teorii, które mają pomóc zrozumieć gospodyniom, dlaczego ich danie nie wychodzi. Oto najważniejsze z nich. Rosół kwaśnieje po uderzeniu pioruna Zgodnie z pierwszą teorią zupa kwaśnieje od uderzenia pioruna. Bowiem naelektryzowane w ten sposób powietrze sprawia, że z gotowanych warzyw wydziela się więcej niż zwykle kwasów. Jak wiadomo rosół nie mógłby istnieć bez marchewki, pietruszki, pora, cebuli i selera. Tak więc nic dziwnego, że zupa staje się niesmaczna. Rosół kwaśnieje przez niskie ciśnienie Niektórzy naukowcy twierdzą również, że gotowany w czasie burzy rosół kwaśnieje z uwagi na bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Mówiąc prościej, woda zawsze wrze w temperaturze 100 st. C. Podczas burzy zaczyna wrzeć w o wiele niższej temperaturze co sprawia, że zupa się nie dogotowuje i kwaśnieje. To właśnie dlatego, na szczycie bardzo wysokiej góry nie da się zaparzyć herbaty. Rosół kwaśnieje przez bakterie Naukowcy udowodnili, że podczas burzy wzrasta liczba bakterii odpowiedzialnych za rozkład żywności. To właśnie dlatego gotowany wówczas rosół tak szybko się psuje i jest niezdatny do spożycia. Rosół kwaśnieje przez naelektryzowane sfery Ostatnia grupa ekspertów twierdzi, że rosół może kwaśnieć, ponieważ w czasie burzy tworzą...

jak uratować słony rosół
AdobeStock
Newsy
Rosół wyszedł zbyt ostry? Nie wylewajcie go. Uratujecie go dodając 1 produkt
Jak uratować za ostry rosół? Poznajcie ten prosty sposób!

Mówi się, że gdy człowiek jest zakochany, to zawsze przesoli zupę. Podobne przesądy dotyczą gotowania i pieczenia przy pełni księżyca albo podczas burzy. Ile w tym prawdy? Niektóre z tych wierzeń nie wzięły się znikąd! Wiele wskazuje na przykład na to, że wyładowania elektryczne w trakcie burzy, mają wpływ na większe wydzielanie się kwasów ze składników znajdujących się w zupie. Dlatego właśnie rosół gotowany w momencie, gdy za oknem szaleje burza z piorunami szybciej kwaśnieje. Zwykle jednak zbyt słony lub ostry rosół nie wynika z warunków atmosferycznych, a zwykłej nieuwagi lub niewiedzy. Na szczęście można go łatwo uratować! Jak uratować zbyt ostry lub słony rosół? Za ostry albo za słony rosół, to prawdziwa zmora każdego kucharza. Ugotowanie tej zupy zajmuje trochę czasu, dlatego żal ją wylewać gdy nie wyjdzie! Poznajcie łatwe triki na złagodzenie smaku rosołu: Dodajcie warzywa Do zupy wystarczy wrzucić jednego ziemniaka i gotować go chwilę w rosole, a następnie wyrzucić. Warzywo powinno „wsiąknąć” całą sól! Innym sposobem jest wrzucenie do rosołu dodatkowych marchewek które sprawią, że zupa będzie słodsza. Nie wszystkim jednak odpowiada słodki smak rosołu, dlatego lepiej wypróbować trik z ziemniakiem. Dolejcie wody Najprostszy i najszybszy sposób. Po prostu część rosołu przelejcie do drugiego garnka i uzupełnijcie go gorącą wodą. Przepis na dobry rosół By mieć pewność, że rosół nie wyjdzie zbyt ostry ani słony, róbcie go z zachowaniem odpowiednich proporcji: Składniki: 3 litry wody 1,5 kg mięsa z kurczaka (cały kurczak albo jego części, czyli skrzydełka, udka albo korpus) 2 pietruszki 2 marchewki Ćwierć selera Kawałek pora 1 cebula 4 ziarna ziela angielskiego...

Kupił popularne mleko. Po otwarciu kartonu przeżył prawdziwy szok
Pixabay
Newsy
Kupił popularne mleko. Po otwarciu kartonu przeżył prawdziwy szok
Karton mleka najpopularniejszej polskiej marki skrywał… tkankę mięsopodobną! Na szczęście klient zorientował się, że mleko nie nadaje się do spożycia zanim go spróbował. 

Niesmaczna niespodzianka została odkryta przez pana Tomasza – czytelnika „Faktu”, który wysłał do redakcji swój list przestrzegający przed zakupem mleka popularnej marki. Mężczyzna zakupił mleko UHT Łaciate 2 proc. o pojemności 1 litra (produkowane przez Mlekpol). Tuż po otwarciu kartonu odkrył coś bardzo niepokojącego. Pleśń czy mięso? Niespodzianka w kartonie mleka Zanim doszło do całkowitego otwarcia mleka, odkręcone zostały nakrętki. Oczom naszym ukazały się dziury oraz brązowy nalot na jednym z opakowań. Właśnie z tego pudełka wypadło „coś”, co wyglądem przypominało „tkankę mięsopodobną – napisał w mailu do redakcji „Faktu” pan Tomasz. Przesłał także zdjęcie, które wygląda wyjątkowo nieprzyjemnie i faktycznie ukazuje płat przypominający wyglądem zepsute mięso. Do sprawy szybko ustosunkował się producent – firma Mlekpol. Źródło: archiwum prywatne/Fakt.pl Zepsute mleko Łaciate? Producent odpowiada Z przesyłanych zdjęć wynika, że doszło do mechanicznego uszkodzenia opakowań. Wszystko wskazuje na to, że nastąpiło to już po sprzedaży produktu. W takiej sytuacji przy rozszczelnieniu opakowania do produktu dostał się tlen, który powoduje, że mleko szybko ulega zepsuciu (dokładny okres zależy od temperatury). Znaleziony przez konsumenta element widoczny na zdjęciu jest prawdopodobnie płatem pleśni, co potwierdza powyższe spostrzeżenia – oznajmił Nikodem Chudzim pracujący w biurze prasowym firmy Mlekpol. Przedstawiciel firmy podkreśla jednak, że nie miały miejsce żadne inne zgłoszenia dotyczące tej partii i przeszła ona pozytywnie wszystkie testy, dlatego zakłada, że do uszkodzenia doszło już po opuszczeniu mleczarni – prawdopodobnie w transporcie lub już po dostawie do sklepu. Z tego powodu firma...