Mleko kwaśnieje w burz
Newsy

Wiecie, dlaczego mleko kwaśnieje podczas burzy? Odpowiedź zaskakuje

Przytrafiło się to wam kiedyś? Sprawdźcie dlaczego!
Anna Urbańska
marzec 15, 2021

Wasze mamy lub babcie przestrzegały, żeby nie gotować rosołu ani nie zostawiać mleka poza lodówką w burzę, bo skwaśnieją? Jeśli nigdy wcześniej o tym nie słyszeliście, może się wam to wydać bardzo dziwne. Dlaczego burza miałaby odpowiadać za kwaśnienie mleka? Okazuje się, że można znaleźć naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kwaśnienie mleka w burzę

Mleko zostawione na blacie lub stole (poza lodówką) podczas burzy, skwaśnieje. Brzmi to trochę jak zabobon. W jaki sposób pogoda miałaby wpływać na mleko, które macie w mieszkaniu? Wiele osób podaje anegdotyczne dowody, że miało to u nich miejsce.

Naukowcy nie wykazali jednoznacznie, że mleko zawsze kwaśnieje podczas burzy. Ta teoria dalej jest niepotwierdzona, ale spróbowano znaleźć logiczne wyjaśnienie dla tego niezwykłego zjawiska. Są dwie teorie, które mogą wpływać na kwaśnienie mleka podczas burzy.

Dlaczego mleko kwaśnieje w trakcie burzy?

Warto na początku podkreślić, że teoria o mleku kisnącym w burzę, dotyczy mleka stojącego poza lodówką. Może mieć to kluczowe znaczenie przy próbie wytłumaczenia, dlaczego się tak dzieje. Najbardziej prawdopodobna jest jedna z tych wersji:

Ozon odpowiada za kwaśnienie mleka

Podczas burzy w atmosferze dochodzi do wyładowań elektrycznych. W trakcie powstaje między innymi ozon, czyli nietypowo skonstruowana cząsteczka tlenu. Według jednaj z teorii, to właśnie zawartość ozonu w powietrzu jest odpowiedzialna za przedwczesne kwaśnienie rosołu. Ozon ma bowiem właściwości utleniające różne substancje, w tym wypadku miałby oddziaływać na mleko. Teoria ta nie jest jednak zbyt prawdopodobna, ponieważ ilości ozonu powstające podczas burzy nie byłyby wystarczające do tego, aby przekształcić tak mleko w jedną noc.

Burza zbiega się z innymi okolicznościami

Bardziej prawdopodobna teoria to ta, która mówi o korelacji burzy z innymi czynnikami, czyli zbiegu okoliczności. Burze w naszym kraju zazwyczaj zdarzają się często latem i wieczorami. Jeśli mleko stało poza lodówką cały dzień, a wieczorem nadeszła burza, przez którą zrobiło się duszno i parno, można było też zaobserwować kiśnięcie mleka. Nie jest to wina burzy samej w sobie, ale towarzyszących jej okoliczności: dłuższemu przechowywaniu w cieplejszej temperaturze.

Właściwości kwaśnego mleka

Nawet jeśli mleko skwaśnieje, pozostaje wartościowe i zdrowe. Rozmnożone bakterie mlekowe działają korzystnie na:

  • Układ pokarmowy wspomagając jego działanie
  • Zapobiegają infekcjom intymnym 
  • Poprawiają odporność
  • Dbają o dobry stan i wzrost naturalnej flory jelitowej

 

Komentarze