Mimo iż rosół kojarzymy zazwyczaj jako typowo polską zupę, jej odmiany są przygotowywane na całym świecie. Przybiera on różne formy i nazwy, ale dalej liczy się to samo, co w naszym, tradycyjnym rosole: aromatyczny bulion, głęboki smak uzyskany dzięki różnorodnym składnikom oraz piękny zapach. Brytyjczycy mają na to swój sposób…

Włoszczyzna za granicą

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście ugotować tradycyjne polskie dania, będąc za granicą, wiecie jakie problemy i zdziwienie może to powodować. Niektóre dodatki, które wydają wam się oczywiste, nie są możliwe do zdobycia w innych miejscach na świecie. Dobrym przykładem jest włoszczyzna. W tradycyjnej mieszance na rosół kupionej w Polsce, znajdą się zazwyczaj:

  • Seler
  • Marchew
  • Pietruszka
  • Por
  • Czasem: czosnek, cebula lub kapusta

Nie próbujcie nawet szukać podobnych zestawów poza granicami Polski. Mocno się naszukacie i bardzo zdziwicie.

Sposób na rosół z Wielkiej Brytanii

Zestaw warzyw na zupę w Wielkiej Brytanii jest zupełnie inny. Brytyjczycy nie dodają do rosołu selera ani pietruszki, ale za to mają swoje składniki, które odpowiadają za niezwykły smak bulionu. Oto one:

Zobacz także:

  • Pasternak – warzywo bardzo podobne do pietruszki z wyglądu, jednak inne w smaku. Jest mięsisty i słodki w odróżnieniu od typowo korzennej pietruszki, która bywa włóknista. Pasternak nada bulionowi przyjemnej słodyczy.
  • Rzepa – warzywo popularne w Wielkiej Brytanii niemal równie mocno, jak marchewka. Rzepa jest dostępna w każdym supermarkecie. Jej dodatek do rosołu podkręci jego smak i nada specyficznego zapachu. Jeśli chcecie wypróbować rosołu z dodatkiem rzepy, zacznijcie od dodania małego kawałka, jej zapach jest bardzo intensywny.
  • Fenkuł – inaczej zwany koprem włoskim. Jego dodatek zapewnia korzenny, ciekawy posmak bulionu. Nie każdemu będzie odpowiadał zapach i aromat nadawany przez fenkuł, ale zdecydowanie warto spróbować!

Dodatki do rosołu w Anglii

Rosół w formie, w jakiej my go znamy, nie jest zupą często przygotowywaną przez Anglików. Zamawiając „zupę z kurczaka” w angielskiej restauracji, nie liczcie na to, że zostanie wam zaserwowany tradycyjny klarowny bulion z makaronem. Brytyjczycy dodają bowiem do rosołu także inne dodatki, całkowicie zmieniające tę zupę. 

Popularnym zabiegiem jest zagęszczanie rosołu jogurtem greckim, czosnkiem i cytryną, a dokładniej ich zblendowaną mieszanką. Zupa ma wtedy bardziej zawiesisty charakter i zupełnie nie przypomina w smaku rosołu.