Żeby przygotowana przez was wątróbka była miękka, pyszna i miękka, musicie przestrzegać pewnych zasad. Wiele sposobów obróbki może skutecznie zniszczyć ten delikatny kawałek mięsa. Wiele osób nie przepada za wątróbką, ale może to dlatego, że nie jedli jej dobrze przygotowanej.

Jak przygotować wątróbkę do smażenia?

Kluczowy jest proces przygotowania wątróbki do obróbki. Przed usmażeniem, musicie wykonać pewne czynności, bo inaczej wątróbki nie będzie można już uratować. To bardzo delikatne i wdzięczne mięso, które jednak łatwo zepsuć.

Oczyszczenie wątróbki

Pierwszą czynnością przy przygotowywaniu wątróbki, jest zdjęcie z niej błonek. Wątróbka nie powinna mieć przyczepionego woreczka żółciowego, ale jeśli go ma, koniecznie się go pozbądźcie. Wątróbka z żółcią wyjdzie bardzo gorzka, wręcz niejadalna.

Moczenie wątróbki w mleku

Wątróbkę musicie też przed smażeniem wymoczyć w mleku. Włóżcie ją koniecznie do ziemnego mleka. Ciepłe mleko źle wpływa na mięso wątroby! Dzięki wymoczeniu w mleku wątróbka będzie miała jasny kolor po usmażeniu, a jej smak będzie przyjemniejszy i bardziej łagodny.

Zobacz także:

Solenie wątróbki

Nie sólcie nigdy wątróbki przed smażeniem! Sól wyciąga z mięsa wodę i soki. Jeśli posolicie wątróbkę za wcześnie, zrobi się twarda, szara i sucha. Pamiętajcie o tej zasadzie.

Smażenie wątróbki

Wątróbkę smaży się krótko. Łącznie ok. 5 minut. 2-3 minuty smażenia z każdej strony są wystarczające. Wątróbka powinna być różowa w środku, ale nie surowa.

Dodatki do smażonej wątróbki

Wątróbka nie posmakuje każdemu. Jeśli przygotujecie do niej odpowiednie dodatki, jest duża szansa, że więcej domowników ją polubi.

  • Smażona cebulka – niezastąpiony klasyk
  • Smażone jabłka – nadają wątróbce słodko-kwaśnego aromatu i przełamują jej mdły smak
  • Smażone banany – podsmażone na maśle i rozłożone na usmażonej wątróbce to prawdziwy rarytas!

Właściwości zdrowotne wątróbki

Wątróbka jest ceniona za niezwykle dużą zawartość niektórych składników. To prawdziwa skarbnica żelaza. Jeśli macie problem z niedoborem tego pierwiastka, jadajcie wątróbkę często.
W wątróbce znajdziecie też wiele witamin z grupy B, na przykład B12 i B9. Wątróbka odznacza się też bardzo wysoką zawartością witaminy A. Nie powinny jadać jej więc kobiety w ciąży.