W 1 prosty sposób usuniecie nawet najtrudniejsze plamy ze ścierek w kuchni. Wystarczy kilka minut
Getty/iStock
Newsy

W 1 prosty sposób usuniecie nawet najtrudniejsze plamy ze ścierek w kuchni. Wystarczy kilka minut

Nie możecie już doprać kuchennych ściereczek? Zanim spiszecie je na straty, wypróbujcie jeszcze jeden sposób na usunięcie plam.

W trakcie kuchennych prac zawsze coś się wyleje, pokruszy albo pryśnie na ścianę. Wówczas z pomocą przychodzą kuchenne ścierki, które służą właśnie do tego, by na bieżąco usuwać zabrudzenia w kuchni. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać ją w porządku. Jednak o ile kuchnia jest czysta, tak ściereczki - niekoniecznie.

Trzeba je regularnie prać, a czasami nawet to nie wystarczy i na ścierkach pozostają brzydkie ślady po starych plamach, które nie chcą zejść. Jeśli trapi was ten problem, możecie spróbować usunąć zabrudzenia - i to jeszcze zanim sięgniecie po chemiczny odplamiacz. Sprawdźcie, jak łatwo możecie to zrobić samodzielnie. 

Jak usunąć plamy ze ścierek kuchennych?

Gdy wasze ściereczki są brudne od oleju czy tłustego sosu i zwykłe pranie nie pomaga, nic straconego. W przypadku takich trudnych zabrudzeń samo wypranie w pralce zwykle nie daje pożądanego efektu i trzeba poświęcić plamom więcej uwagi. Przygotujcie sobie mydło lub płyn do naczyń oraz plastikową torebkę i postępujcie według poniższych instrukcji:

  1. Najpierw namoczcie brudną ścierkę, a następnie porządnie natrzyjcie ją płynem do mycia naczyń lub mydłem (może być zarówno w płynie, jak i w kostce lub szare). 

  2. Pokrytą środkiem czyszczącym ścierkę włóżcie do plastikowej torebki i zawiążcie, ale nie musi być bardzo szczelnie.

  3. Torebkę ze ścierką włóżcie do kuchenki mikrofalowej i podgrzewajcie przez około 90 sekund, na średniej mocy urządzenia.

  4. Teraz delikatnie, najlepiej za pomocą szczypiec lub innego kuchennego narzędzia, wyjmijcie ściereczkę z torebki. Trzeba to robić ostrożnie, ponieważ jest bardzo gorąca.

  5. Wypłuczcie teraz ścierkę pod strumieniem zimnej wody lub w misce ze świeżą wodą. Po wszystkim wykręćcie ją i odłóżcie na grzejnik do wyschnięcia. Jeżeli część plam nie zeszła, powtórzcie cały zabieg. 

Zobacz także
Wystarczy 1 prosty trik, a tłuszcz i brud schodzi sam. Koniec z szorowaniem kuchenki

Wystarczy 1 prosty trik, a tłuszcz i brud schodzi sam. Koniec z szorowaniem kuchenki

Wrzućcie to do garnka, wstawcie go do piekarnika i patrzcie, jak brud sam odchodzi

Wrzućcie to do garnka, wstawcie go do piekarnika i patrzcie, jak brud sam odchodzi

Jakie ściereczki sprawdzą się w kuchni?

Ścierki kuchenne zostały współcześnie nieco wyparte przez ręczniki papierowe, prawdopodobnie ze względu na ich praktyczność. Ręczniki są bardzo chłonne i nie trzeba ich prać, jednak ma to też swoje minusy. Takie rozwiązanie jest dość kosztowne i mało ekologiczne.

Warto więc wciąż używać ścierek, choćby przez wzgląd na środowisko. Najlepiej sprawdzą się klasyczne, bawełniane, ze względu na dobrą chłonność. Unikajcie ścierek wykonanych ze sztucznych materiałów (np. poliestru), które zamiast wchłaniać wodę czy inne płyny będą jedynie je rozmazywać. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak szybko złożyć kuchenne ścierki? Z tym trikiem zajmie wam to dosłownie chwilę
AdobeStock
Newsy
Jak szybko złożyć kuchenne ścierki? Z tym trikiem zajmie wam to dosłownie chwilę
Wiedzieliście, że jeżeli złożycie odpowiednio ścierki, to zaoszczędzicie mnóstwo miejsca w kuchennych szafkach? Sprawdźcie, jak to zrobić.

Jeżeli tytuł wprawił was w lekką konsternację, jesteśmy w stanie to zrozumieć. W końcu co takiego trudnego jest w składaniu ścierek? W tym przypadku nie chodzi jednak wcale o to, że ta czynność może być w jakiś sposób skomplikowana. Prosty trik, który chcemy wam przedstawić ma za zadanie ułatwić wam życie i zaoszczędzić sporo miejsca w szafkach! Zobaczcie, jak go wykorzystać. Trik na szybkie składanie ścierek kuchennych W jaki sposób przechowujecie swoje ścierki? Możemy się założyć, że po prostu składacie je w kwadrat i układacie jedna na drugiej w szafce. To sposób jak najbardziej poprawny, ale w ten sposób złożone ścierki zajmują sporo miejsca. Można poradzić sobie z nimi zupełnie inaczej - ten sposób jest szybki i bardzo oszczędny jeżeli chodzi o przestrzeń. Trik na sprytne złożenie ścierek zaprezentowała na TikToku niejaka Stephanie Booth. Kobieta pokazała, że gdy składa ścierki w tradycyjny sposób, w szufladzie mieszczą się tylko cztery. Wymyśliła jednak ciekawą, nową metodę, dzięki której do tej samej szuflady wejdzie aż 5 ściereczek! Zobaczcie sami: @stephanieboothrealtor Maximize drawer save with this quick tip #kichenorganization #tiktokhacks #homehacks #organizationhacks #tipsandtricks ♬ Blue Blood - Heinz Kiessling & Various Artists Jak ona to robi? Wystarczy, że po prostu złożycie ścierkę na pół i jeszcze raz na pół, a następnie zwiniecie ją w rulonik. W ten sposób zaoszczędzicie mnóstwo miejsca, a do tego ściereczki będą się prezentowały w szafce lub szufladzie o wiele lepiej. Prawda, że sprytne? Wykorzystajcie ten sposób nie tylko w kuchni Ta prosta metoda na składanie ścierek przyda się wam nie tylko w kuchni! W taki sam sposób możecie składać (a właściwie zwijać) na przykład łazienkowe ręczniki. Trik genialnie sprawdzi się także w podróży - jeżeli zwiniecie w...

99% z was używa codziennie tego przedmiotu w kuchni. Naukowcy twierdzą, że może was podtruwać!
Pixabay
Newsy
99% z was używa codziennie tego przedmiotu w kuchni. Naukowcy twierdzą, że może was podtruwać!
Nie mamy dobrych informacji. Ten kuchenny przedmiot jest prawdziwym siedliskiem niebezpiecznych bakterii.

Jest jeden przedmiot kuchenny, który jest siedliskiem wielu bakterii. Mimo wszystko prawie każdy z was korzysta z niego codziennie i każdego dnia roznosi nim bakterie na naczynia, talerze, kubki, garnki i kieliszki, które w teorii powinny być sterylne i czyste. Domyślacie się już o co chodzi? Tym razem wieści te potwierdzają naukowcy, które przyjrzeli się bliżej temu problemowi. Kuchenne siedlisko bakterii Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Maurtitusie potwierdziły niekorzystne informacje. Korzystanie ze ścierek kuchennych może przyczyniać się do powstawania zakażeń pokarmowych. W raporcie ze swoich badań, naukowcy używają dość ostrych słów. Używanie ścierek kuchennych na co dzień potencjalnie naraża całe rodziny na zakażenia pokarmowe . Badanie ścierek kuchennych Naukowcy przez miesiąc badali ścierki kuchenne pod kątem występujących na nich bakterii. Wykorzystano 100 ścierek. Okazało się, że na 49 ze 100 ścierek wykorzystanych w eksperymencie, wykryte zostały bakterie E.coli . Które ścierki kuchenne były największym siedliskiem bakterii? Badanie wykazało nie tylko, że ścierki mogą stanowić zagrożenie pod względem zawartości bakterii. Wysnuto w nim też inne interesujące wnioski. Okazało się, że nie wszystkie gospodarstwa domowe mają taką samą ilość bakterii na swoich ścierkach. Rezultaty są bardzo ciekawe: Więcej bakterii było na ścierkach, które zostawiano mokre, bez dobrego rozwieszenia do wyschnięcia. Więcej bakterii typu coli i gronkowców złocistych znajdowało się na ścierkach z gospodarstw, w których stosowano dietę mięsną w porównaniu do tych w których stosuje się dietę wegetariańską. Większe rodziny miały bardziej zanieczyszczone bakteriami ścierki kuchenne. Rodziny z niższym dochodem miały statystycznie więcej bakterii na...

Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Szafki kuchenne gromadzą duże ilości zanieczyszczeń – tłuszcz, resztki jedzenia czy kurz. Czy na pewno myjecie je regularnie?

Szafki kuchenne narażone są na znacznie większą ilość zanieczyszczeń i należą do... najbrudniejszych powierzchni w kuchni . Blaty zmywane są regularnie, tak samo jak kuchenka czy inne sprzęty kuchenne. O dziwo, szafki należą do najrzadziej mytych powierzchni w kuchni – pomimo faktu, że są brudzone „od góry do dołu”, zarówno produktami spadającymi z blatu, jak i tymi wyjmowanymi z szafek. Jeśli do tego dołączycie regularne wyjmowanie śmieci spod zlewu , macie przepis na toksyczną mieszankę, która zamieszkuje wasze meble kuchenne. Jak je skutecznie oczyścić? Jak umyć szafki kuchenne? Na szafkach może nawarstwiać się mieszanka kurzu i tłuszczu – jeśli za bardzo zaniedbacie czyszczenie mebli, zabrudzenia te mogą być ciężkie do usunięcia. Nie jest to jednak niemożliwe. Przy większości zabrudzeń świetnie sprawdzi się dobrze znany płyn do mycia naczyń, który posiada zdolność rozpuszczania tłuszczu . Jeśli jednak szafki pokryte są bardziej opornymi zanieczyszczeniami, warto sięgnąć po dobrze znaną mieszankę sody oczyszczonej i octu. Należy jednak upewnić się, że detergent ten nie uszkodzi lakieru na szafkach. Uwaga! Jeśli macie meble kuchenne zrobione z litego drewna, zachowajcie ostrożność przy myciu. Ten rodzaj powierzchni bardzo nie lubi dużej ilości wody, dlatego można ją przemywać wyłącznie mocno odsączoną szmatką o miękkiej teksturze. Mycie szafek kuchennych. Do czego jaki detergent? Woda z płynem do mycia naczyń – mycie z tym detergentem należy przeprowadzić wzdłuż kierunku słojów drewna za pomocą miękkiej szmatki, a następnie wytrzeć szafki do sucha. Świetnie rozpuści tłuszcz. Soda oczyszczona z octem i wodą – oczyści plamy z tłuszczu, które zdążyły już wniknąć w powierzchnię mebli. Mieszankę z sodą należy wcierać w...

Wrzućcie torebkę po herbacie do zlewu z brudnymi naczyniami i zalejcie wodą. Ten trik to hit
AdobeStock
Newsy
Wrzućcie torebkę po herbacie do zlewu z brudnymi naczyniami i zalejcie wodą. Ten trik to hit
Nie wyrzucajcie torebek po herbacie! Przydadzą się wam na wiele różnych sposobów. Na przykład… umyjecie nimi naczynia! Sprawdźcie, jak to zrobić.

Mycie naczyń zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych czynności w kuchni. Gotować i piec lubią wszyscy, ale czy znacie kogoś, kto woli zmywać naczynia? Na pewno nie! Na szczęście dziś mycie naczyń jest o wiele prostsze niż kiedyś. Wyobrażacie sobie powrót do szorowania garnków twardą szczotką z pomocą pasty z sody oczyszczonej? Chwała temu, kto wymyślił płyn do mycia naczyń! A jeśli wyjątkowo nie lubicie zmywać lub po prostu nie macie na to czasu, to z pomocą przychodzi zmywarka. Jednak czasami trzeba umyć naczynia tradycyjnym sposobem. Z pomocą jak zawsze przychodzą ciekawe, domowe triki, dzięki którym codzienne czynności są jeszcze prostsze! Trik z herbatą na zlew pełen brudnych naczyń W internecie, na zagranicznych blogach poradnikowych furorę robią sposoby na wykorzystanie torebek do herbaty. Jednym z nich jest… mycie naczyń! Zatem następnym razem zamiast wyrzucać torebkę po zaparzeniu herbaty, odłóżcie ją do miseczki lub filiżanki i wykorzystajcie do umycia brudnych garnków. Jak to działa? Należy po prostu do zlewu pełnego brudnych naczyń nalać wody i włożyć zużyte torebki po herbacie pamiętając o tym, że im więcej naczyń, tym więcej torebek trzeba dodać! Herbata ma wspaniałe właściwości usuwające tłuszcz, dlatego sprawdzi się jako środek usuwający zabrudzenia w pierwszej fazie mycia naczyń. Trik na pewno się przyda w przypadku bardzo brudnych i tłustych patelni! Zostawcie po prostu naczynia w wodzie z herbatą na kilka godzin, a po tym czasie wypłuczcie i umyjcie je tak, jak zwykle z pomocą gąbki do mycia naczyń lub włóżcie je do zmywarki. Inne sposoby na zużycie torebek po herbacie Mycie naczyń to nie jedyny sposób, w jaki można wykorzystać torebki po herbacie! Istnieje jeszcze kilka ciekawych metod na zużycie torebek po herbacie. Znaliście je wszystkie? Pochłaniacz...