Jeśli jak wielu Polaków przerzuciliście się już z tzw. foliówek na wielorazowe torby na zakupy i idąc do sklepu zawsze zabieracie ze sobą ulubioną bawełnianą torbę, to przyczyniacie się do zmniejszenia ilości plastiku, który zalewa naszą planetę. Tylko czy pamiętacie, żeby swoją wielorazową torbę prać? Wyjaśniamy, dlaczego trzeba to robić.

Jak często prać torby na zakupy?

Takie torby są niezastąpione. Można je złożyć i zajmują mało miejsca, są pojemne, zwykle ładne i najważniejsze – są ekologiczne. Pozwalają uniknąć ton plastiku, które jeszcze do niedawna był zużywany w polskich marketach jako foliówki czy reklamówki.

Torby bawełniane są więc praktyczne i pozwalają nam przyczyniać się do ochrony środowiska. Mają jednak pewną wadę. Przez to, że są używane wielokrotnie — brudzą się, przesiąkają zapachem jedzenia, osadzają się na nich bakterie. Taka torba może zacząć być nawet groźna dla zdrowia.

Bawełniane torby na zakupy należy czyścić więc regularnie. Jeśli są na nich widoczne ślady jedzenia, gdy wyciekł sos, czy tłuszcz z wędzonej ryby – od razu po użyciu należy przeznaczyć ją do prania. Jeśli torba nie nosi śladów zabrudzenia widocznych gołym okiem, warto przynajmniej raz w miesiącu uprać ją z powodów higienicznych.

Zobacz także:

Tak pierzcie tego rodzaju torby

Kolorowe torby należy prać w 40 st. Celsjusza. Można to robić ręcznie lub wrzucić do pralki. Pranie powinno się odbywać z użyciem zwykłego proszku do prania lub mydła. Lepiej unikać silnie działających detergentów. Takie środki niszczą delikatne bawełniane tkaniny. Jeśli torby mają nadruk, warto przed włożeniem do zmywarki przewrócić je na lewą stronę, żeby ozdoby nie uległy ziszczeniu.

Czyszczenie białych toreb jest trochę bardziej kłopotliwe. Białe tkaniny nie tylko brudzą się, ale żółkną. Takie torby po upraniu, dzięki któremu pozbędziecie się drobnoustrojów, tłuszczu czy zapachu, dodatkowo wybielcie i zdezynfekujcie w roztworze wody i sody oczyszczonej. Wystarczy dodać dwie łyżeczki sody do miski z wodą i włożyć torbę. Należy ją moczyć przez około godzinę. Po tym czasie wypłuczcie w czystej letniej wodzie i wysuszcie. Torba odzyska biel i będzie jak nowa.

Już wiecie, która torba na zakupy jest najbardziej ekologiczna — oczywiście ta, którą już macie. Oznacza to, że żeby dbać o środowisko, nie wystarczy zrezygnować z plastiku. Warto też przedłużać życie rzeczy, które już macie, zamiast wyrzucać brudne i zniszczone i kupować nowe.

Źródło: msn.com