Grzybki w occie to przekąska nie dla każdego. Jeśli nie tolerujecie octu, nie znaczy to, że musicie zrezygnować z przetworów z tych pracowicie zbieranych jesienią leśnych grzybów. Podgrzybki, rydze czy kurki w słoikach, nadal możesz spokojnie jeść. Bez octu podrażniającego u niektórych żołądek, pogarszającego trawienie czy powodującego niszczenie krwinek czerwonych. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kiszenie zamiast marynowania

Przygotowanie przetworów bez octu i pasteryzowanie grzybków w słoikach, w zalewie składającej się z wody, soli i przypraw, to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko dla osób mających dolegliwości żołądkowe po spożyciu octu.

To zdrowy sposób na dostarczenie organizmowi dobrych bakterii jelitowych i naturalnych probiotyków. W solankach doskonale wychodzą rydze i kurki. Przygotowuje się je często celowo bez octu, chcąc utrzymać delikatny smak tych odmian.

Przyrządzając grzyby w solance użyjcie ładnych, równych okazów w całości. Układajcie je w czystych, wyparzonych słoikach, kapeluszami do góry, a podawajcie, podobnie jak marynowane grzyby, do mięs i pasztetów.

Zobacz także:

Grzyby w solance przed odłożeniem do spiżarni trzeba pasteryzować. Przechowywać je można kilka miesięcy, podobnie jak inne przetwory kiszone i marynowane.

Klasyczna zalewa do grzybów bez octu

Przygotowując zalewę bez octu, warto pamiętać, że na każdy litr wody powinna przypadać 1 łyżka stołowa soli.

Składniki:

  • Woda – 1l
  • Sól – 1 łyżka
  • Ziele angielskie – 4 ziarenka
  • Listek laurowy – 3-4 listki
  • Gorczyca - 5-6 ziarenek

Przygotowanie:

1. Przygotowujemy odpowiednią ilość wody, dodajemy sól, mieszamy, a następnie zagotowujemy mieszankę.

2. Gorąca zalewę wlewamy do słoików wypełnionych grzybami i przyprawami. Dokładnie zakręcamy słoiki i odstawiamy do pasteryzowania.

Pasteryzowanie słoików:

1. Umieszczamy kilka słoików w dużym garnku tak, żeby się ze sobą nie stykały. Nie odwracamy ich do góry nogami, stawiamy w normalnej pozycji. 

2. Do garnka wlewamy tyle gorącej wody, żeby nie dosięgała zakrętek. Doprowadzamy wodę do wrzenia i pasteryzujemy na małym ogniu przez 20 minut.

Inne warianty zalewy do grzybów

Zalewy można aromatyzować w dowolny sposób, dodając ulubione przyprawy. Podstawowe zioła używane do grzybów, to jak widać w głównym przepisie, ziele angielskie, listek laurowy, ewentualnie gorczyca.

Żeby przygotować zalewę na słodko, na litr wody dodajemy, oprócz soli, łyżkę cukru lub dwie łyżki miodu. Żeby otrzymać zalewę słodko-kwaśną do wcześniejszej, słodkiej dodajemy jeszcze sok z 1-2 cytryn.

Chcąc przygotować grzyby na ostro, poza klasycznymi przyprawami, dokładamy do każdego słoika strączek ostrej papryczki.

Źródło: haps.pl, medonet.pl