W naszym kraju typowym „słodzidłem” do ciast, deserów, ciasteczek czy naleśników jest zwykły cukier (często w formie cukru pudru) lub miód. Przyzwyczajeni do tych produktów, czasami nie zwracamy nawet uwagi na alternatywy. Jedną z nich jest słodki syrop, bardzo popularny w krajach po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. 

Syrop klonowy - wartości odżywcze

Mowa tutaj o syropie klonowym. Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten powstaje na skutek zebrania soku z pnia klonu. Następnie odparowuje się go, by pozbyć się większości wody i w rezultacie powstaje gęsty, słodki syrop. W Stanach Zjednoczonych to jeden z popularniejszych produktów - polewa się nim gofry i naleśniki, a także dodaje do owsianki, ciast, a nawet sałatek. 

Wbrew pozorom bardzo słodki syrop klonowy nie jest tak kaloryczny, jak mogłoby się wydawać. Zawiera około 260 kalorii w 100 g, a więc mniej niż cukier (387kcal/100g) i miód (304 kcal/100g). Oczywiście należy pamiętać, że nie można się objadać syropem bez opamiętania. Pomimo niższej kaloryczności, jedzony w nadmiarze może być przyczyną zwiększenia masy ciała. 

Zobacz także:

Ponadto, syrop klonowy zawiera cenne witaminy, w tym te z grupy B, cynk, magnez, fosfor, wapń i potas oraz mangan.

Właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy jest nie tylko smaczny, ale ma też cenne właściwości:

  • zwiększa odporność

  • poprawia pracę wątroby

  • może działać antybakteryjnie

  • wpływa pozytywnie na trzustkę (za sprawą znajdujących się w nim polifenoli)

Produkt ten może też pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu. Kupując syrop klonowy w sklepie, zwróćcie uwagę na oznaczenia. Powinna się na nim znaleźć cyfra od 1 do 3 lub jedna z liter: A, B lub C. Są to klasy oraz stopnie syropu klonowego, stosowane w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. 

Kto nie powinien jeść syropu klonowego?

Jak w przypadku większości produktów, również tutaj należy zachować ostrożność. Syropu klonowego nie powinni jeść diabetycy, ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Nie poleca się go także kobietom cierpiącym na zespół policystycznych jajników oraz osobom cierpiącym na kandydozę.