Częstym grzechem wielu Polaków jest umieszczanie w lodówce wszystkiego, co przynieśli ze sklepu, łącznie z warzywami i owocami. Te lądują w niskiej temperaturze bez namysłu, niemal automatycznie.

Okazuje się jednak, że to naprawdę duży błąd. Zanim postąpicie podobnie poznajcie kilka zasad dotyczących przechowywania tego typu produktów. Inaczej staną się niesmaczne i zbyt szybko przejrzeją. 

Jakich warzyw i owoców nie można wkładać do lodówki?

Przede wszystkim - pod żadnym pozorem nie wkładajcie do lodówki owoców egzotycznych, takich jak pomarańcze, banany, mango, papaja czy arbuz. Te z natury nie tolerują niskich temperatur. Z dala od chłodziarki powinny się również znaleźć produkty, które w momencie zakupu nie są jeszcze dojrzałe, na przykład jabłka czy awokado.

Zimno nie sprzyja także cukinii, świeżym ogórkom, pomidorom, bakłażanom, szparagom oraz dyni. Schowane w lodówce tracą jędrność, miękną, zdecydowanie szybciej się psują, ale również zostają pozbawione aromatu i wszelkich substancji bioaktywnych. Więc co właściwie można przechowywać w lodówce i w jaki sposób?

Zobacz także:

Co można przechowywać w lodówce?

Do lodówki możecie wkładać tylko w pełni dojrzałe produkty. Niska temperatura spowolni proces ich przejrzewania i psucia. Najlepiej jednak kupować tylko tyle warzyw i owoców, ile jesteście w stanie zjeść „od razu”. Lodówka to ostateczność. W końcu lepsze to niż wyrzucanie do kosza.

Miejsce malin, truskawek, sałaty, rzodkiewki, szczypiorku i innych tak zwanych produktów nietrwałych również jest w lodówce. Co ciekawe, te nie przetrwają w niej dłużej niż 2 dni. Dlatego w tej kwestii nie należy robić zbyt dużych zapasów.

W lodówce można także przechowywać warzywa korzeniowe, takie jak marchewka, pietruszka czy burak. Niską temperaturę lubi też brukselka.

W jaki sposób należy przechowywać produkty?

Do przechowywania wspomnianych produktów najlepiej nadają się dolne szuflady lodówki, w których zazwyczaj jest wyższa wilgotność, a temperatura wynosi ok. 7-10 st. C. Włożone do niej warzywa powinny zostać oddzielone od owoców, dokładnie osuszone z wody i zabezpieczone chłonnym materiałem. W żadnym przypadku nie pakujcie ich do worków foliowych. Pamiętajcie też o zachowaniu czystości w szufladach.