Chlebak to przedmiot absolutnie niezbędny w każdej kuchni. Pieczywo to dla wielu osób wciąż jeden z podstawowych produktów spożywanych praktycznie codziennie. Trzymanie chleba w foliowej torbie lub bezpośrednio na blacie nie jest najlepszym pomysłem, dlatego wkłada się go do chlebaka - dzięki niemu pieczywo zachowuje świeżość i nie wysycha zbyt szybko. Jednak wybór chlebaków w sklepach jest naprawdę szeroki i nie każdy z tych produktów nadaje się tak samo dobrze do przechowywania chleba - sprawdźcie, dlaczego. 

Jaki chlebak wybrać?

Chlebak. Wielu staje przed oczami tylko ten tradycyjny, wykonany z drewna pojemnik na pieczywo. Z jednej strony mamy dla was dobrą wiadomość - dziś oferta jest szersza. Z drugiej strony, to właśnie szeroka gama chlebaków w sklepach paradoksalnie utrudnia wybór tego odpowiedniego. W sprzedaży można znaleźć chlebaki:

  • metalowe

  • ceramiczne

  • bambusowe

  • drewniane

  • plastikowe

Różnią się one zarówno wyglądem, jak i ceną. Najtańsze w tym zestawieniu są chlebaki plastikowe i właśnie ze względu na koszty wybór często pada właśnie na nie. Jednak w tego rodzaju chlebakach można się spotkać z uciążliwym problemem, jakim jest słaba cyrkulacja powietrza.

Zobacz także:

Przez to pieczywo w środku, za sprawą wilgoci, zacznie szybko pleśnieć i się psuć. Kupując więc taki chlebak zwróćcie uwagę na to, czy jest wyposażony w otwór wentylacyjny. Jeśli nie, lepiej wybierzcie droższy model, wykonany z innego tworzywa.

Uważajcie jednak przy chlebakach wykonanych z metalu - jeśli będziecie je mocno szorować z użyciem silnych detergentów, to szybko może się na nich pojawić rdza.

Jak przechowywać pieczywo?

Zanim włożycie pieczywo do chlebaka, wyjmijcie je z plastikowych opakowań lub folii i przełóżcie do papierowego lub bawełnianego woreczka - a najlepiej takiego wykonanego z lnu. W ten sposób pieczywo będzie mogło „oddychać”, a jednocześnie nie wyschnie i nie spleśnieje. Pamiętajcie też, że jeśli macie więcej pieczywa niż jesteście w stanie zjeść, to śmiało możecie zamrozić jego nadmiar.