Zimą nie mamy tak dużego wyboru warzyw jak w sezonie wiosennym i letnim. Mimo to jest dostępnych sporo sezonowych warzyw, które warto włączyć do jadłospisu. Są zdrowe i tanie, produkowane lokalnie i pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zachowują dużo wartości. Przypominamy jakie warzywa warto jeść zimą i szczególnie polecamy jedno z nich.

Najlepsze sezonowe, zimowe warzywa dostępne w Polsce

Te warzywa nie tylko pozwolą wam zachować zdrowie, bo dostarczają wielu składników odżywczych, ale też przygotowywać smaczne i urozmaicone posiłki. Kupujcie i codziennie jedzcie następujące warzywa:

  • Korzeniowe (marchew, pietruszka, seler, ziemniaki)
  • Cebulowe (cebula, por)
  • Strączkowe (groch, fasola, soczewica)
  • Kapustne (kapusta, brukselka)

W sklepach dostępne są oczywiście inne warzywa szklarniowe jak pomidory, ogórki czy rzodkiewka. Jednak ich smak nie dorównuje temu, jaki pamiętamy z lata, a ceny są dużo wyższe niż w sezonie.

Przygotowując posiłki pamiętajcie też o warzywach, z których przygotowaliście własne przetwory na zimę lub możecie je w formie przetworzonej kupić w sklepie, jak: buraki kiszone, ogórki kiszone, papryka marynowana.

Zobacz także:

Ziemniaki — warzywo, pełne smaku i wartości odżywczych

To warzywo, które króluje na polskich stołach. Ziemniaki gotowane, smażone, pieczone, tłuczone czy purée przygotowujemy na niemal każdy obiad. I choć jemy je przez cały rok, szczególnie zimą warto pamiętać, że skoro nie ma w sklepach obfitości innych warzyw, to te, które są trzeba jeść nie tylko na obiad.

Ziemniaki możecie przygotować w postaci sałatek czy zup. Możecie je piec i podawać na gorącą kolację nie tylko z gzikiem, ale też innymi sosami: pomidorowym, paprykowym, koperkowym. Placki z ziemniaków mogą być przyrządzane zarówno na słodko, ze śmietaną i cukrem, jak i na słono: z sosami mięsnymi, sosami warzywnymi.

Dlaczego warto tak często jeść ziemniaki? To warzywo, które przez cały rok zachowuje wartości odżywcze. Mają w składzie duże ilości witaminy C, która wzmacnia system odpornościowy. Dostarczają także witamin A, E i witamin z grupy B. a także minerałów takich jak potas, magnez i wapń…

Źródło: haps.pl, dietetycy.org.pl