Bakłażan to warzywo, które idealnie komponuje się z innymi składnikami diety wegetariańskiej. Doskonale nadaje się na grilla, ale smaczny jes także i duszony i pieczony. Nie każdy jednak przepada za tym warzywem. Z czego to wynika? Wiele osób bowiem przyrządza bakłażana nieprawidłowo, przez co wychodzi on później gorzki, gumowaty i po prostu niesmaczny. Wiecie, na czym polega ten błąd?

Częsty błąd w przyrządzaniu bakłażana

Aby pozbyć się charakterystycznej goryczki i sprawić, że bakłażan wyjdzie idealnie chrupiący, trzeba wykorzystać jeden, podstawowy składnik znajdujący się w każdej kuchni. Chodzi oczywiście o… sól!

Szefowie kuchni przed zabraniem się do gotowania bakłażana zawsze go najpierw odpowiednio przygotowują. Jeśli pominiecie sól w przepisie, warzywo wyjdzie gorzkie i niesmaczne. 

Zobacz także:

Jak przyrządzić bakłażana?

Sposób przygotowania bakłażana jest bardzo prosty. Zanim przystąpicie do jego smażenia, duszenia i innych czynności, najpierw pokrójcie bakłażana w grube plastry. Ułóżcie je na desce, talerzu lub innym naczyniu i oprószcie solą. Zostawcie na co najmniej 10 minut i po maksymalnie 20 minutach wypłuczcie.

Ten trik ma wzmocnić teksturę bakłażana, dzięki czemu będzie on bardziej zwarty. Dodatkowo, dzięki temu, że sól wyciąga wodę, warzywo wyjdzie bardziej chrupiące. 

Dobrze jest też obrać go ze skórki, która w dużej mierze odpowiada za goryczkę. A jeżeli smażycie bakłażany na patelni, dobrze jest je wcześniej opanierować. Dzięki temu wchłoną mniej tłuszczu i będą bardziej chrupiące. 

Właściwości bakłażana

Bakłażany docenią szczególnie osoby, które stosują dietę odchudzającą. W 100 gramach tych warzyw znajduje się tylko 20 kalorii! Składają się w 90 procentach z wody, a do tego mają w sobie dużo błonnika, który wspomaga odchudzanie i prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Ponadto, bakłażan pozytywnie wpływa na:

  • regulację ciśnienia

  • poziom cholesterolu

  • oczyszczanie organizmu

Źródło: mashed.com