Keczup, majonez i musztarda to święta trójca w polskiej kuchni. To właśnie tych sosów używamy najczęściej do przyrządzania wielu potraw lub po prostu do dowolnego dania, by wzmocnić jego smak. Szczególnie lubiana jest musztarda za swój lekko ostry smak, który dodaje potrawom charakteru. Wiedzieliście o tym, jaki wpływ na zdrowie ma regularne jedzenie musztardy? Można się nieźle zdziwić!

Czy musztarda jest zdrowa?

Musztarda składa się z ziaren gorczycy, wody, octu oraz innych dodatków, które podkreślają jej smak. Zawiera mnóstwo witamin i składników odżywczych, w tym potas, magnez, wapń, selen, cynk, mangan, żelazo i witaminy z grupy B. Znajduje się w niej niestety dużo sodu ze względu na zawartość soli, ale nie martwcie się - na ogół spożywamy na tyle niewielkie ilości musztardy, że sód nam nie zaszkodzi. W porównaniu z keczupem, który zawiera bardzo dużo cukru i majonezem, który jest tłusty musztarda wypada najlepiej.

Ponadto, gorczyca zawiera glukozynolany, z których powstają związki o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i wspomagającym gojenie się ran. 

Zobacz także:

Przepis na domową musztardę

Nie ma co ukrywać, że najzdrowsze jest to, co przygotujemy sami. Przyrządzenie domowej musztardy wcale nie jest trudne i wymaga tylko trochę cierpliwości. Bez trudu zrobicie ją z poniższych składników:

Składniki:

  • 20 dag żółtej gorczycy

  • 10 g soli

  • 1 duża szklanka wody (300 ml)

  • 40 ml octu jabłkowego

Przygotowanie:

  1. Najpierw, za pomocą odpowiedniego narzędzia należy dokładnie zmielić całą gorczycę. Możecie użyć w tym celu malaksera, moździerza albo blendera. 

  2. Po zmieleniu przesypcie gorczycę do naczynia. Musi być dość duże, ponieważ gorczyca zwiększy swoją objętość po dolaniu wody! Wlejcie wodę, ocet i wymieszajcie. 

  3. Naczynie wstawcie do lodówki na dobę. Po upływie tego czasu sprawdźcie, jak wygląda konsystencja musztardy - jeśli trzeba, dolejcie wody. A jeżeli wyjdzie wam za rzadka, wsypcie jeszcze trochę zmielonej gorczycy, wymieszajcie i odstawcie na kolejne kilka godzin.

Po tym czasie domowa musztarda jest gotowa! Teraz wystarczy przełożyć ją do słoiczków, które należy przechowywać w lodówce. Nie zrażajcie się tym, że konsystencja takiej musztardy własnej roboty nie odpowiada tej, którą można kupić w sklepie. Producenci dysponują odpowiednimi narzędziami, które pozwalają zemleć gorczycę praktycznie na proszek. Taka zmielona za pomocą blendera czy malaksera też pozwoli wam przygotować smaczną i zdrową musztardę. 

Źródło: zaczynamygotowac.pl, stronazdrowia.pl