Bardzo prawdopodobne, że wasze babcie pozyskiwały go z natury. Z początkiem wiosny można bowiem uzyskać z drzew brzozy oskołę, inaczej zwaną sokiem z brzozy. Wierzenia ludowe mówią, że ma ona naprawdę niesamowite właściwości. Sprawdźcie jak pić sok z brzozy i czy warto to robić.

Sok z brzozy - jak go zdobyć?

Sok z brzozy to nic innego jak sok drzewny, czyli woda, którą drzewo (w tym wypadku brzoza) pozyskuje z gleby i transportuje w górę, ku pączkom, by zapewnić sobie wzrost. Rośliny przeprowadzają proces fotosyntezy w którym z dwutlenku węgla i wody, pod wpływem światła zachodzi produkcja składników odżywczych, wykorzystywanych potem przez roślinę do wzrostu.

Na wiosnę, proces pozyskiwania wody z korzeni przez drzewo, jest szczególnie wzmocniony. Z brzozy można pozyskać wtedy tak zwany sok. Co istotne, jeśli zrobi się to umiejętnie, nie wyrządza się krzywdy drzewu.

Sok brzozowy bardzo często wydobywało się z drzew na wsiach. Teraz praktyka ta jest mniej popularna, ale dalej wiele osób ją stosuje. Niestety, musicie w tym celu posiadać drzewo brzozowe posadzone na własnej działce lub działce znajomego. Prawo zabrania wiercenia dziur w leśnych drzewach, a jest to konieczne, by uzyskać sok brzozowy.

Zobacz także:

Jeśli macie odpowiednie drzewo, wystarczy, że zrobicie w brzozie płytkie zagłębienie (najlepiej okrągłe) i włożycie tam rurkę. Po jakimś czasie z rurki powinien zacząć wypływać sok brzozowy. 

Najzdrowszy jest właśnie świeży sok brzozowy pozyskany bezpośrednio z rośliny, ale na szczęście można kupić go też w prawie każdym sklepie. Uważajcie jednak, bo sklepowy sok z brzozy często jest dodatkowo słodzony, by wzmocnić jego smak. Pijcie słodzone soki z umiarem. 

Właściwości soku z brzozy

Sok brzozowy ma wiele cennych właściwości:

  • Pomaga w migrenach
  • Poprawia stan skóry i paznokci
  • Może pomagać w problemach ze stawami takimi jak RZS czy Dna Moczanowa
  • Przeciwdziała zakrzepicy
  • Wspomaga odporność

Pijcie go często, jeśli macie taką okazję.

Czytaj także: