Już Karol Darwin interesował się zdrowotnymi właściwościami pierwiosnka lekarskiego. Najczęściej, roślina kojarzona jest z takimi dolegliwościami, jak infekcje dróg oddechowych i moczowych oraz z działaniem moczopędnym. Jednak od wieków wykorzystywana jest także jako lek przeciwbólowy, skuteczny w przypadku migreny i bólu głowy. Przygotujcie z niej napar.

Ludowy napar na migrenę i ból głowy

Surowcem leczniczym jest cała roślina tj. zarówno wysuszone kwiaty z kielichami, jak i wysuszone kłącza i korzenie. Napar z pierwiosnka załagodzi migreny i bóle głowy, dolegliwości miesiączkowe i okresu przekwitania, pomoże na bezsenność. Jest też dobrym środkiem wykrztuśnym. Stosowany jest jako składnik leków na kaszel np. popularnego syropu wykrztuśnego „Bronchosol”.

Jeśli przygotowujecie napar z pierwiosnka samodzielnie zebranego, zwróćcie uwagę, aby rósł, na nieskazitelnie czystym terenie, nie w pobliżu dróg czy fabryk. Jeśli nie macie dostępu do takich roślin, lepiej kupić gotowe w sklepie zielarskim.

Napar można przygotować zarówno z suszu kwiatostanów, jak i suszonych korzeni. 

Zobacz także:

Przygotowanie:

  1. 2 łyżki suszu pierwiosnka lekarskiego wsypcie do garnka, zalejcie 400 ml wrzątku i gotujcie 5 minut.
  2. Odstawcie na 15 minut.
  3. Przecedźcie i pijcie co godzinę.

Pierwiosnek lekarki — skąd go wziąć?

Pierwiosnek jest rośliną, której lecznicze właściwości były cenione od dawna. Przed pewien czas była objęta ochroną gatunkową, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska, ale od 2014 nie podlega już ochronie. Lecznicze właściwości ma cała roślina, zarówno kwiaty, które są suszone i używane do naparów najczęściej, jak i korzenie, których działanie jest podobne do kwiatów, jednak silniejsze.

Pierwiosnek można hodować samemu, zbierać dziki lub w postaci suszu kupić w sklepach zielarskich. Pierwiosnek lekarski osiąga 10 do 30 cm. Ma podłużne, nawet 20-centymetrowe liście. Jedna roślina może mieć wiele łodyg, na których szczycie znajdują się kwiatostany. Kwiatostan pierwiosnka składa się z 5 do 16 intensywnie żółtych, dzwonkowatych kwiatów z pomarańczowymi plamkami.

Pierwiosnki lekarskie rosną najczęściej na skrajach lasów, przy drogach, na suchych, dzikich trawnikach i łąkach. Zbiera się je i rozpoczyna suszenie w kwietniu i maju.

Źródło: beme.com.pl, wikipedia.pl, nurmenukk.ee