Nazwa „babka jajowata” może niewiele wam mówić, jednak wystarczy na niego spojrzeć, by natychmiast rozpoznać ten chwast. Roślina ta jest bardzo pospolita i rośnie w Polsce dosłownie wszędzie, nawet przy chodnikach. Na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, co jest sporym błędem. Babka jajowata nie wygląda może zbyt imponująco, za to wykazuje się niezwykle dobroczynnym wpływem na zdrowie. 

Właściwości babki jajowatej

Od wieków w medycynie ludowej wykorzystuje się babkę jajowatą do leczenia różnych dolegliwości. Poznajcie jej wspaniałe właściwości:

  • błonnik - cenny błonnik pokarmowy, zalecany osobom stosującym diety odchudzające oraz na zaparcia, znajduje się między innymi w babce jajowatej - a dokładniej w jej łuskach. Z tego powodu babka jajowata jest zalecana w przypadku problemów z trawieniem. Podobno zaledwie jedna łyżeczka łusek pokrywa ⅕ dziennego zapotrzebowania na błonnik. 

  • wspomaganie trawienia - ze względu na działanie przeczyszczające, stosowanie babki jajowatej przynosi ulgę w zaparciach i usprawnia pracę jelit.

  • obniżenie cholesterolu - co ciekawe, łuski babki jajowatej mogą zmniejszać poziom cholesterolu we krwi. Wspomagają one bowiem wydzielanie żółci przez organizm, co w efekcie powoduje obniżenie cholesterolu. 

  • normowanie poziomu cukru we krwi - z korzystnego działania babki jajowatej ucieszą się osoby cierpiące na cukrzycę. Roślina ta może bowiem obniżać poziom glukozy we krwi.

Jak stosować babkę jajowatą?

Tak jak w przypadku każdego innego zioła, babkę jajowatą należy stosować z umiarem. Zaleca się spożywanie od 10 do 30 g nasion lub od 5 do 30 g łusek babki dziennie. Jest to bezpieczna ilość, którą można stosować na przykład w walce z zaparciami.

Zobacz także:

Jeżeli chcecie użyć babki jajowatej do obniżenia poziomu glukozy we krwi, powinniście spożywać około 10 g nasion lub łusek tej rośliny dziennie. Pamiętajcie o tym, by zaczynać od małych ilości, a przed rozpoczęciem kuracji babką jajowatą skonsultować się z lekarzem. 

Nasiona lub łuskę należy po prostu połknąć - możecie popić łyżeczkę szklanką wody lub wsypać nasiona albo łuskę do szklanki, wymieszać z wodą i wypić. Zaleca się, by stosować babkę pomiędzy posiłkami - wówczas jej działanie wspomagające trawienie będzie najbardziej skuteczne.

Źródło: gazeta.pl