Szparagi nie tuczą. W 100 g warzywa znajduje się tylko 18 kalorii. Poza tym zawierają witaminy i minerały, warto więc je jeść z wielu powodów. Jednak z jedzeniem szparagów trzeba się spieszyć, bo szparagowy sezon jest bardzo krótki.

Umownie kończy się 24 czerwca. Po tym czasie większość rolników odmawia zbiorów szparagów, bo ich wydłużenie miałoby trwały, negatywny wpływ na rośliny, a w konsekwencji zmniejszenie przyszłorocznych plonów nawet o kilkadziesiąt procent.

Zdrowotne wartości szparagów

Szparagi są źródłem witaminy A, C, K oraz witamin z grupy B. Zawierają duże ilości minerałów: żelaza, potasu, magnezu, fosforu, selenu oraz kwasu foliowego. Nie tylko mają niewiele kalorii, ale do tego są lekkostrawne i dzięki dużej zawartości błonnika usprawniają pracę przewodu pokarmowego, a w konsekwencji sprzyjają odchudzaniu.

Warto jeść szparagi ze względu na następujące właściwości zdrowotne:

Zobacz także:

  • Zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych
  • Poprawiają krzepliwość krwi
  • Obniżają poziom cholesterolu
  • Mają działanie przeciwzapalne, łagodzą objawy artretyzmu i reumatyzmu
  • Zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie i powstawaniu żylaków
  • Wykazują nieznaczne działanie moczopędne oraz przeczyszczające. Działają oczyszczająco na organizm

Warto jednak pamiętać, że szparagów nie powinny jeść osoby z dną moczanowa i chorobami nerek. 

Jak podawać szparagi?

W zależności od rodzaju szparagów, po jakie sięgamy, oraz dojrzałości rośliny, przed przygotowaniem szparagów warto je nie tylko oczyścić, ale także pozbawić łykowatej skórki. Nie trzeba obierać zielonych szparagów i młodych roślin, które po ugotowaniu będą miękkie. Jednak białe szparagi, a do tego starsze rośliny, wymagają zeskrobania drewniejącej, zewnętrznej powłoki.

Szparagi najlepiej smakują ugotowane. Można je podawać z różnymi sosami. Najlepiej pasuje do nich:

  • Sos biały, delikatny i aksamitny
  • Sos holenderski, jajeczny, zyskujący kolor dzięki zawartych w nim żółtkom
  • Sos beszamelowy, z dodatkiem gałki muszkatołowej
  • Zasmażka z masła i bułki tartej, a nawet samo masło, roztapiające się na gorących szparagach

Warzywa doskonale prezentują się w formie zapiekanej. Przynajmniej raz w sezonie przyrządźcie więc szparagi zapiekane pod beszamelem.

Szparagi podawane są też na zimno. Z pewnością znacie popularne przekąski serwowane podczas przyjęć jak: szparagi w cieście francuskim, zawijane w szynkę, z boczkiem, z chrzanowym serkiem czy sałatki z dodatkiem szparagów.

Źródło: Swiatleku.pl, PNŚ.pl