Jak tłumaczy Tomasz Strzelczyk w swoim filmie, to są „gniazda, a nie jakieś popierdółki”. Kucharz z rozrzewnieniem wspomina, że właśnie takie przysmaki kupował w szkolnym sklepiku. Pod koniec filmu przyznał z dumą, że udało mu się odtworzyć smak, który tak dobrze pamięta z dzieciństwa.

Zróbcie te pyszne, klasyczne gniazdka zwane także pączkami wiedeńskimi ze sprawdzonego przepisu Tomka Strzelczyka, a na pewno się nie zawiedziecie! Uważajcie tylko, by nie przesadzić z liczbą zjedzonych gniazdek!

Przepis na słodkie gniazda od Tomasza Strzelczyka

Składniki:

  • pół litra wody

  • 1,5 szklanki mąki

  • ¾ kostki masła

  • 6 całych jaj

  • 2 żółtka

  • szczypta soli 

Na lukier:

Zobacz także:

  • 2 łyżeczki cukru pudru z wanilią

  • 3 łyżki gorącej wody

  • 1 szklanka cukru pudru

Przygotowanie:

  1. Wlejcie wodę do niewielkiego garnka. Gdy zacznie wrzeć, wrzućcie do niej pół kostki masła i co jakiś czas mieszajcie, aż się rozpuści. Wsypcie szczyptę soli.

  2. Kiedy masło już się rozpuści, wsypujcie powoli mąkę, cały czas mieszając. Tomasz tłumaczy, że ciasto należy mieszać i wyrabiać tak długo, aż zacznie się ono odklejać od ścianek garnka. 

  3. Gotowe ciasto przełóżcie do miski i odstawcie do ostudzenia. To absolutnie konieczne - w końcu dodanie jajek do takiego parującego jeszcze ciasta skończyłoby się kulinarną katastrofą. 

  4. Gdy ciasto już ostygnie, powoli, po jednym, dodawajcie do niego jajka (6 całych i 2 żółtka). Po wrzuceniu jednego jajka wymieszajcie ciasto, wyróbcie i dopiero wtedy dodajcie następne jajko. 

  5. Gotowe ciasto należy przełożyć do rękawa cukierniczego. Powinien być solidny, o szerokiej tylce (czyli końcówce). Ciasto na gniazda jest dość trudne do wyciskania, dlatego rękaw musi być odpowiednio wytrzymały.  

  6. Na stolnicy wyłóżcie sobie papier do pieczenia. Posmarujcie go niewielką ilością oleju, by ciasto się do niego nie przyklejało.

  7. W garnku rozgrzejcie olej. W tym czasie wyciśnijcie z rękawa ciasto na papier do pieczenia, w kształt gniazdek. 

  8. Kładźcie gniazdka na oleju i smażcie. Tomasz radzi, by ich nie mieszać i nie odwracać - należy zrobić to dopiero wtedy, gdy już zrobią się wyraźnie brązowe z jednej strony.  

  9. Po usmażeniu odkładajcie gniazda na papierowe ręczniki. 

  10. Czas na lukier. Wymieszajcie zwykły cukier puder z cukrem pudrem waniliowym. Tomasz podkreśla, że jeśli takiego nie znajdziecie, możecie użyć pasty waniliowej, ale nie zwykłego cukru waniliowego. 

  11. Do cukru wlejcie około 2-3 łyżki wrzątku i wymieszajcie. Tak przygotowanym lukrem polejcie gotowe gniazdka. Smacznego!

Źródło: Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA/YouTube