Kupujecie produkty spożywcze, które są reklamowane jako bardzo odżywcze, zdrowe i odpowiednie dla osób na diecie? Zachowajcie czujność! Wiele z nich nie różni się wiele od tych uważanych powszechnie za niezdrowe. Sprawdźcie, których z nich lepiej unikać.

„Zdrowe” śniadanie

Produktem, który często poleca się na śniadanie, jest owsianka. Najlepiej z dodatkiem orzechów, nasion słonecznika i świeżych owoców. I właśnie tak przyrządzona owsianka rzeczywiście jest zdrowa, jednak w sklepach można kupić gotowe mieszanki płatków z dodatkiem suszonych owoców, a nawet kawałków czekolady. Takie produkty pełne są cukru, który przyczynia się do wzrostu wagi. Równie dobrze moglibyście zjeść na śniadanie kawałek słodkiego tortu – efekt dla organizmu byłby podobny. Dlatego najlepiej komponować owsiankę samodzielnie, używając do niej płatków bez dodatków, świeżych kawałków owoców i orzechów.

Uwaga na gotowe produkty

Coraz częściej w sklepach można kupić gotowe, pozornie zdrowe produkty, które nadają się na przekąskę lub drugie śniadanie do szkoły albo pracy. Popularnością cieszą się smoothie, czyli koktajle owocowe lub owocowo-warzywne. Ważne jest, by patrzeć na skład tych produktów i kupować te pozbawione konserwantów i ulepszaczy. Nie przesadzajcie też z koktajlami owocowymi, ponieważ często są to prawdziwe bomby kaloryczne! Owoce choć zdrowe, zawierają bardzo dużo cukru. Jeżeli się odchudzacie, picie takich koktajli może sabotować wasze wysiłki.

Podobnie jest w przypadku mrożonek. Poza mrożonymi warzywami, w sklepach sprzedawane są także gotowe dania składające się na przykład z warzyw, kaszy i mięsa. Wiele z nich zawiera bardzo duże ilości soli, która pełni rolę naturalnego konserwantu. Nic więc dziwnego, że zjedzenie takiego posiłku powoduje później wzdęcia i zatrzymanie wody w organizmie!

Zobacz także:

Wegańskie nie zawsze znaczy zdrowe

Niestety, nawet wegetariańskie i wegańskie produkty nie są pozbawione szkodliwych składników. Dotyczy to zwłaszcza wege burgerów, parówek i innych produktów zastępujących mięso. Często spotykanym w nich składnikiem jest przetworzone białko sojowe, barwniki i guma ksantanowa. Jeśli stosujecie dietę bezmięsną, lepiej zdecydować się na bardziej naturalne i zdrowe źródła białka, takie jak rośliny strączkowe, jajka czy sery.

Niezdrowe przekąski             

Wiele pozornie zdrowych produktów pełnych jest cukru, aromatów, konserwantów i innych niepożądanych dodatków. Jednym z nich są… jogurty owocowe! Zawierają mnóstwo cukru, a jogurty w wersji „light” mogą dodatkowo powodować wzdęcia przez stosowanie w nich słodzików. Zamiast tego, dobrym pomysłem jest dodanie świeżych owoców do zwykłego jogurtu naturalnego.